Almanya Çelik Üretiminin 2012’de Yatay Seyretmesi Bekleniyor Tarih: 24 Kasım 2016

Alman Çelik Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Almanya ham çelik üretiminin 2012 yılında değişim göstermeyerek yatay yönlü seyretmesinin beklendiği, Avrupa’nın en büyük çelik üreticisinin Euro bölgesindeki krizden olumsuz yönde etkilendiği bildiriliyor.

Almanya merkezli çelik üreticilerinin, 2011 ham çelik üretimlerini % 1 oranında artışla 44.3 milyon ton seviyesine çıkardıkları, ekonomik krizin etkisi ile talebin zayıfladığı ve bazı tesislerin üretim faaliyetlerini düşürdükleri belirtiliyor.

Federasyon başkanı Hans Juergen’in yaptığı açıklamada, Alman üreticilerin 2012 yılı ham çelik üretimlerinin 44 milyon ton seviyesinde gerçekleşmesinin ve tesislerin, mevcut üretimlerini muhafaza etmelerinin beklendiği dile getiriliyor.

2012 yılında Alman çelik üreticilerinin ana müşterileri olan otomotiv, inşaat ve sanayi sektörlerinin yeniden güç kazanarak, çelik endüstrisini desteklemelerinin beklendiği kaydediliyor.

Çelik üretimindeki hammadde fiyatlarının tesisler için önemli risk oluşturabileceği kayda geçiriliyor.

Almanya merkezli en büyük çelik üreticisi ThyssenKrupp ve çeşitli Avrupalı üreticinin zayıflayan talebe paralel olarak üretimlerini azalttıkları, gelecek aylarda tesislerin yeniden eski seviyelerde üretim yapabilecekleri haber veriliyor.

Almanya merkezli bazı çelik üreticilerin üretimlerini yeniden eski seviyelerine çıkarma gayreti içerisinde oldukları, ancak nihai kullanıcıların yüksek stok seviyeleri nedeniyle alımlarına ara verdikleri, talebin eskisi gibi olmasının beklendiği ifade ediliyor.