Avrupa Çelik Talebinde Beklenenden Fazla Düşüş Tarih: 24 Kasım 2016

Global çelik piyasalarındaki daralmanın beklentilerin üzerine geçtiği, sektörün önde gelen kuruluşları ArcelorMittal ve TATA Steel gibi firmaların, 430 milyar dolarlık sektördeki yatırımcıları 2012 planlarını gözden geçirmeleri konusunda uyardığı bildiriliyor.

2012 beklentileri çerçevesinde, bu yılki çelik alaşım kullanım miktarının yılık % 5.4 oranında artmasının beklendiği, ancak yapılan yeni tahminlerde artış hızının % 4.5 dolaylarına gerilediği, bazı kaynaklara göre artış hızının % 1.2 dolaylarında kalabileceği dile getiriliyor.

Geçtiğimiz 3 sene içerisinde Çin ve Avrupa ekonomilerindeki aşırı ısınmanın, inşaat, otomotiv ve imalat sektörlerini hareketlendirmeye yettiği, ancak geçen yılki ekonomik daralmanın etkisi ile 2012’de ibrelerin gerilemeye işaret edecği vurgulanıyor.

Yapılan araştırmada, uluslararası oyuncu konumundaki 14 büyük çelik firmasının ekonomik krizden olumsuz yönde etkilendiği, ArcelorMittal gibi bazı şirketlerin karlılığı azalan birçok tesisi geçici süreliğine kapattığı veya önemli çlçüde üretim seviyesini düşürdüğü belirtiliyor.

Avrupa’daki ekonomik krizin etkilerinin devam edeceği, Çin ekonomisindeki büyüme hızının ise kademeli olarak azalacağı, ancak Çin’deki yerel tüketimin diğer ülkelerle kıyaslanamayacak ölçüde yüksek seyrettiği kaydediliyor.

Lüksemburg merkezli dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal’in 2011 son çeyrek karının 157.6 milyon dolar seviyesine gerilediği, söz konusu miktarın firmanın en düşük elde ettiği kar olarak tarihe geçtiği, aynı şekilde TATA Steel firmasının da son beş yılın en kötü dönemini geçirdiği, geçen yılın son çeyreğinde yalnızca 67.3 milyon dolar kar elde ettiği bilgisi veriliyor.

Çelik piyasalarındaki daralmaya paralel olarak hammadde maliyetlerinin de düşüşe geçeceği, demir cevheri ve hurda fiyatlarındaki azalma eğilimin devam etmesinin kaçınılmaz olduğu dile getiriliyor.

2012 yılında dünya çelik üretiminin % 46’sının Çin tarafından gerçekleştirileceği Dünya Çelik Örgütü tarafından açıklanıyor.

Dünya Bankası’nın yaptığı açıklamada ise, 2012 yılındaki global büyüme oranının % 2.5 dolaylarında gerçekleşeceği, Euro bölgesinin krizin gölgesi altında bir yıl geçireceği, geçen yılki % 1.8 büyüme oranının bu yıl içerisinde % 0.3 seviyesine gerilemesinin beklendiği ifade ediliyor.