Çelik Sektörüne Kritik Yatırım Tarih: 24 Kasım 2016

Çelik İhracatçıları Birliği, Ar-Ge ve inovasyona verdiği destek kapsamında 2013 yılında çalışmalarını başlattığı “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” projesi için Kalkınma Bakanlığı’ndan onay aldı.

Çelik İhracatçıları Birliği açıklamasına göre, birlik tarafından Ar-Ge, inovasyon, sertifikasyon ve çevre konularında faaliyet göstermek üzere kurulan Malzeme Test ve Analiz Laboratuvarları (MATİL) AŞ’nin yürüttüğü proje kapsamında, merkezin 2015 yılında fiziki kurulumunun tamamlanması ve çalışmalara başlanması planlanıyor.

Çelik Test ve Araştırma Merkezi” ile öncelikli olarak çelik sektörünün Ar-Ge, inovasyon ve test analiz alanlarındaki mev cut ve gelecek dönemdeki ihtiyaçlarının araştırılması ve çözümler sunulabilmesi amaçlanıyor. Çelik Test ve Araştırma Merkezi ile sıvı çelik üreticileriyle başlayan zincirin halkalarını oluşturan her ölçekteki işletmelerle iş birliği yaparak, onların çözüm ortağı olmak hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda bilimsel araştırma ve deney çalışmaları için fiziki bir ortam oluşturuluyor. Hazırlanan MATİL web portalı ile de merkeze bağlı sanal bir Ar-Ge ortamı sağlanacak.

Çelik Test ve Araştırma Merkezi, aynı zamanda çelik kullanan ana sektörler olan inşaat, otomotiv, makine imalat, gemi, kimya, maden gibi alanlara da hizmet verecek. Böylece bu sektörler kanalıyla Türkiye’nin çevre ülkeler açısından da bir çekim merkezi haline gelmesine de katkı sağlanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Kalkınma Bakanlığı’nın, “Çelik Test ve Araştırma Merkezi” projesinin fiziki kurulumunu onaylamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Piyasalarda yaşanan olumsuzluklar arttıkça sektörümüzün yeniliklere ihtiyacı da aynı ölçüde artıyor” ifadelerini kullandı.

Ekinci, Türkiye’nin üretim ve ihracatta dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatarak, “Ancak hedefimiz çok daha yukarılarda yer almak. Bu doğrultuda Türk çelik üreticilerinin diğer dünya üreticilerinden ayrışmaları, markalaşma ve karlılığın artırılması yolunda önemli adımlar atmaları gerektiğinin farkındayız” değerlendirmesini yaptı.

Ekinci, bunun için de katma değeri yüksek ürün çeşitlendirilmesine gidilmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
Dolayısıyla Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmamız kaçınılmaz hale gelmiştir. Çelik İhracatçıları Birliği olarak, 2013 yılında Ar-Ge, inovasyon, sertifikasyon ve çevre konularında faaliyet göstermek üzere MATİL AŞ’yi kurmuştuk. Eğitim çalışmaları ile faaliyetlerine başlayan MATİL ile ‘Çelik Test ve Araştırma Merkezi’mizin fiziki kurulumu için Kalkınma Bakanlığı’ndan beklediğimiz onayı aldık ve hızla çalışmalarımıza başladık.
İstanbul Kalkınma Ajansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve sektörel derneklerimizin de desteği ile kuracağımız bu merkez sayesinde sektör olarak birbirimize inanarak birlikte hareket etmeyi öğreneceğiz. Ayrıca sektörümüzün ilk ortak çalışması olan bu merkez için öncülük etmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Böylece hem kendi görevimizi yerine getirmiş olacağız hem de sektörümüzün başarılı işler yapmasına fırsat tanıyacağız. Merkezimizin ülkemiz ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”