Çin’in Nisan Ayındaki Demir Cevheri İthalatı 6 Ayın En Düşük Seviyesi Tarih: 24 Kasım 2016

Global demir çelik piyasasının zayıflaması ile birlikte, Çin piyasasında demir çelik ürünleri fiyatlarının Şubat ayındaki seviyelerine indiği ve buna paralel olarak demir cevheri fiyatlarında da çarpıcı düşüşler yaşanabileceği bildiriliyor.

Nisan ayında 57.7 milyon ton seviyesinde bulunan Çin’in demir cevheri ithalatının, son altı ayın en düşük seviyesinde kaldığı, ülkedeki çelik fiyatlarının kademeli bir şekilde gerileme eğilimine girmesi ile birlikte, tesislerin yeni cevher siparişleri vermektense, yeni kargolara kıyasla, daha düşük fiyatlardan satılan, ithalatı önce yapılmış stoklardan alım yapmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Demir cevherinin yanı sıra, Çin’in Nisan ayındaki bakır ithalatının da son 8 ayın en düşük seviyesine gerilediği, bugünlerde Çin çelik sektörünün çok hafif iyileşmeler göstermesine karşın piyasanın henüz toparlanamadığı kaydediliyor.

Hindistan, Brezilya ve Avustralya’dan ithal edilen % 62 tenörlü demir cevherinin spot fiyatının, Perşembe günü 1 $/ton düşüş göstererek 140.3 $/ton seviyesine gerilediği aktarılıyor.

Şangay Vadeli İşlemler Borsa’sında, Ekim ayı teslimatlı inşaat demirinin 663 $/ton seviyesinden işlem gördüğü açıklanıyor.

Çin limanlarında stoklanan demir cevherinin, yeni ithal edilen cevherlere kıyasla daha düşük maliyetli olduğu ve üreticilerin risk katsayılarını azaltmak için alımlarını iç piyasadan yapmayı tercih ettikleri, Şubat ayından itibaren 100 milyon tonun üzerinde seyreden Çin’deki demir cevheri stok seviyelerinin Nisan ayının sonu itibariyle 97 milyon ton seviyesine gerilediği ifade ediliyor.