Daralan Piyasaya Rağmen Çin Uzun Mamul Fiyatlarında Hafif Güçlenme Tarih: 24 Kasım 2016

Çin yerel çelik piyasasının son dönemlerde yavaşlama eğilimine girdiği ve uzmanların beklentilerinin de karamsar yönde olduğu bildiriliyor.

Çinli çelik üreticilerinin uzun süredir demir cevheri alımı gerçekleştirmedikleri ve demir cevheri fiyatlarının aşağı yönlü bir seyir izlediği, çelik tesislerinin yeniden siparişlere hız vermeleri durumunda, piyasanın olumlu işaretler verebileceği dile getiriliyor.

Şanghay vadeli işlemler borsasında sıcak sacın 650 $/ton seviyesinden işlem görmeye başladığı, söz konusu seviyenin Eylül ayının bile %4 gerisinde olduğu kaydediliyor.

% 62 tenörlü demir cevheri fiyatlarının geçtiğimiz günlerde hafif artış göstererek 134.8 $/ton seviyesinde seyrettiği, Baosteel ve diğer önemli çelik üreticilerinin Vale, BHP Billiton ve Rio Tinto gibi önemli cevher tedarikçilerinden bir ay sonra alım yapmaya başlamaları ile fiyatların kıpırdama gösterdiği ve bunun piyasa acısından umutlandırıcı bir gelişme olarak yorumladığı vurgulanıyor.

BHP, Vale, Rio Tinto ve Baosteel gibi önemli firmaların üyesi olduğu China Beijing International Mining Exchange platformunda, Çarşamba günü Brezilya ve Avustralya menşeli iki sipariş dışında herhangi bir ticari faaliyetin gerçekleşmediği, ancak az sayıda yapılan işlemlerin bile demir cevheri fiyatlarını %1.7 oranında artırmaya yettiği belirtiliyor.

Çin’in çelik talebinin çarpıcı bir şekilde güç kaybetmesine karşın ülkedeki ham çelik üretiminin artmaya devam ettiği, günlük üretimin 2 milyon tonun üzerinde olduğu ve rekorlara yenilerinin eklendiği aktarılıyor.

Ülkedeki ticari faaliyetlerin zayıf seyretmesine karşın, demir cevheri fiyatlarının yanı sıra inşaat demiri fiyatlarının da %3 güçlenerek 645 $/ton seviyesine ulaştığı bilgisi veriliyor.

Son günlerde inşaat demiri ve demir cevheri fiyatlarının güç kazanmasına karşın, uzmanların piyasanın geleceği konusunda karamsar oldukları, Çin hükümetinin çelik tüketimini destekleyici projeler hazırlaması gerektiği; ancak hükümetin ekonominin yavaşlaması için agresif yatırım planları hazırlamadığı ifade ediliyor. (Reuters, 01 Haziran 2012)