Demir Çelik Enstitüsü Kuruluyor Tarih: 24 Kasım 2016

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) iş birliğinde yapımına başlanan demir çelik enstitüsünde, sektörünün ihtiyaç duyduğu test ve analizler gerçekleştirilecek.

KBÜ Rekötü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, reel demir çelik sektörünün bundan sonra Karabük’ten sorulacağını, sektörün tüm gelişmelerinin ve geleceğinin enstitü tarafından izleneceğini, gerekli tahlillerin, analizlerin burada gerçekleştirileceğini söyledi.

Sektörün yurt dışında yaptırdığı birçok işlemin, enstitü laboratuvarında yapılabileceğini anlatan Uysal, şöyle dedi:

"Hedefimiz, Türkiye ve dünyada demir çelik üretimi konusunda yeni teknolojilerin geliştirilmesine,ürün kalitesinin artırılmasına, katma değeri yüksek vasıflı çelik üretilmesine, üretim atıklarının değerlendirilmesine, demir çelik tesislerindeki verimliliğin artırılmasına katkı sağlamak. Ayrıca demir çelik üretiminde yerli ham madde ve cevherlerin etkili ve verimli kullanımına yönelik araştırmalar için gerekli bilimsel ortamı sağlamanın yanı sıra ülkemizde üretilen ürünlerin uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon koşullarında kalite kontrol testlerinin yapılmasına yönelik altyapı oluşturmayı, üretici-kullanıcı ve bu alanlarda araştırma yapan kamu ve özel sektör kuruluşları ile iş birliği yaparak bilimsel araştırmalar yapmayı, yaptırmayı, koordine etmeyi istiyoruz."

Türkiye’nin demir çelik alanındaki strateji ve politikalarına katkı sağlama amacında olduklarını kaydeden Uysal, “Üniversitemizi farklı kılan özelliklerimizden önemli bir tanesi de bu enstitü olacak. Karabük Üniversitesi, demir çelik alanında uzman bir kurum olacaktır. Bu alanda yetişmiş yeterince öğretim elemanlarımız var" diye konuştu.