Demir Cevheri Fiyatları 31 Ayın En Düşüğünde, Zayıflama Devam Edebilir Tarih: 24 Kasım 2016

Global demir çelik sektörünün lokomotifi olan Çin’deki daralmanın etkisi ile demir cevheri fiyatlarındaki gerileme eğiliminin hızla devam ettiği ve fiyatların son 2.5 yılın en düşük seviyesine indiği görülüyor.

Nisan ayında 150 $/ton seviyesine çıkan demir cevheri fiyatları, Ağustos ayı itibariyle % 24 düşüş gösterdi. Ülkedeki demir cevheri talebine bağlı olarak gerileme eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Euro bölgesindeki borç krizinin de etkisi ile Çin ekonomisindeki büyümenin yavaşladığı ve üçüncü çeyrekteki büyüme oranının daha çarpıcı şekilde azalabileceği ön görünüyor.

The Steel Index tarafından yayımlanan spot demir cevheri fiyatlarına göre % 62 tenörlü demir cevheri fiyatları Cuma gününden itibaren % 2 oranında daha düşüşle 113.8 $/tona geriledi. Bu rakam, Aralık 2009 tarihinden bu yana, en düşük seviyeyi ifade ediyor.

Fiyatların dip noktasını öngöremeyen Şanghay merkezli demir cevheri tedarikçileri, 105 $/ton seviyesinin gerçekçi olabileceğine dikkat çekiyor. Stoklama faaliyetlerine girmeden, stoklarını minimal düzeyde tutan Çinli çelik üreticileri, sadece ihtiyaç duydukları miktarda alım yapmayı tercih ediyor.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda inşaat demiri fiyatları, demir cevheri spot fiyatlarına göre daha dirençli seyrediyor ve 580 $/ton seviyesinden işlem görüyor.

Çin merkezli en büyük çelik üreticisi Baoshan Iron and Steel (Baosteel) tarafından yapılan açıklamada, kısa vadede piyasalarda herhangi bir toparlanmanın beklenmediği dile getiriliyor. Baosteel’in Eylül ayı satış tekliflerini açıkladığı geçtiğimiz günlerde, Temmuz ayından bu yana üçüncü defa fiyatlarda gerileme yaşandı.

Çin’in Temmuz ayındaki günlük ham çelik üretimi, Haziran ayına kıyasla % 0.8 düşüş göstererek 1.99 milyon ton seviyesine geriledi; Çinli tesislerin bakım araları ve üretim kesintilerine rağmen, söz konusu düşüşün piyasadaki arz talep dengesini sağlamaya yetmediği görüldü.