Demir Cevheri Fiyatları Son 6.5 Ayın En Düşük Seviyesinde, Alımlar Erteleniyor Tarih: 24 Kasım 2016

Çin çelik piyasasındaki daralmanın gün geçtikçe kuvvetlendiği, piyasada uzun süre sonra yaşanan zayıflamanın etkisi ile, alıcıların pazar dışına çıktıkları ve ticari faaliyetlerin durma noktasına geldiği bildiriliyor.

Dünyanın en büyük demir cevheri tüketicisi olan Çin’in, alımlarını ertelemesinin ardından % 62 tenörlü demir cevheri spot fiyatlarının son 6.5 ayın en düşük seviyesine inerek 130 $/ton seviyesinin altını gördüğü, Çinli çelik üreticilerinin acil demir cevheri ihtiyaçlarını ithalat yolu ile değil, Çin limanlarından tedarik yolu ile karşıladıkları belirtiliyor.

Çin hükümetinin, zorda olan çelik sektörünü kurtarmak için acil eylem plânı hazırladığı; altyapı, konut ve savunma projelerinin hayata geçirileceği, söz konusu uygulamalar ile çelik kullanıcısı sektörlerden gelen talebin güçlendirilmesinin amaçlandığı kaydediliyor.

Piyasada yaşanan resesyonun etkisi ile, hammadde fiyatlarının yanı sıra, nihai mamul fiyatlarının da gerilediği, inşaat demirinin Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda 634 $/ton seviyesinden işlem gördüğü aktarılıyor.

Çin yerel piyasasında işlem gören inşaat demirinin de son 6 ayın en düşük seviyesinde seyrettiği; Çin hükümetinin piyasayı canlandırmak adına adım atmaması durumunda, demir cevheri fiyatlarının 120 $/ton seviyesinin altına inebileceği ifade ediliyor.