Demir Cevheri Fiyatlarının Yavaşça Düşmesi Bekleniyor Tarih: 24 Kasım 2016

Wood Mackenzie Research firmasının demir çelik danışmanlarının yaptığı açıklamada, dünya genelindeki çelik üretiminin zayıflaması ile birlikte, demir cevheri fiyatlarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gerilemesinin beklendiği bildiriliyor.

Çinli çelik üreticilerinin, 2011 yılında ortalama 159 $/tondan temin ettikleri demir cevheri fiyatlarının, 2012 yılında 157 $/ton, 2013 yılında 155 $/ton ve 2014 yılında 140 $/ton seviyesine kadar gerileyeceğinin öngörüldüğü belirtiliyor.

Dünya genelinde çelik üretim fazlası olduğu ve çelik arzının talebe paralel şekilde dengeleneceği, demir cevheri arzının artmakta olduğu, ancak talebin zayıfladığı, aradaki dengesizlik nedeniyle fiyatların gerilemesinin kaçınılmaz olacağı vurgulanıyor.

Dünyadaki demir cevheri yatırımlarının kısıtlandığı; en büyük üç demir cevheri üretici firması Vale, BHP Billiton ve Rio Tinto’nun faaliyetlerini genişlettikleri, onun dışında diğer yatırım gruplarının demir cevheri alanında yeni girişimler yapmadıkları kaydediliyor.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’in, üretim artış hızının yıllar içerisinde zayıfladığı ve büyüme hızının önümüzdeki 5 yıl için yıllık ortalama % 5 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği, Çin merkezli çelik üreticilerinin kâr marjlarının 2011 yılında dikkat çekici şekilde azaldığı, kârlılık oranı düşen demir çelik sektörüne Çinli yatırımcıların ilgilerinin azalabileceği dile getiriliyor.

Avrupa, Japonya, Avustralya ve Kanada’da birçok çelik tesisinin 12-18 ay aralığında kapatıldığı, birçok tesisin el değiştirdiği ve artan riskler sebebiyle çelik sektöründeki bazı yatırımlardan vazgeçildiği aktarılıyor.

Çin’de kullanılan toplam demir cevheri miktarının % 70 oranındaki kısmının ithal edildiği, denizaşırı ülkelerden ithal edilen demir cevherinin yerli cevhere kıyasla daha kaliteli olduğu ve tesislere daha ucuz yoldan ulaştırıldığı bilgisi veriliyor.

Çin’deki ithal edilen demir cevheri oranının orta vadede % 85-90 aralığına çıkmasının beklendiği, çelik üretimindeki diğer önemli bir hammadde olan kok kömürü fiyatlarının önümüzdeki birkaç yıl boyunca 200-215 $/ton aralığında seyretmesinin öngörüldüğü ifade ediliyor.