Demir Fiyatındaki Artış Kur Kaynaklı Tarih: 24 Kasım 2016

Ege Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği, İzmir Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Halil Şahin, demirde son haftalarda yaşanan fiyat artışının tamamen kurdan kaynaklandığını belirterek, dünya fiyatlarının dışında hareket şansları olmadığını söyledi.

Son dönemde fiyatlarındaki artış ile gündeme gelen demir çelik sektörüyle ilgili değerlendirme yapan Ege Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği ve İDÇ Başkanı Halil Şahin, Dolar kurundaki yükselişi hatırlatarak bugün demirin dünya piyasasındaki fiyatının ton başına Kdv hariç 710 Dolar olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin dünya piyasası dışında demir fiyatı belirleme şansı olmadığını da vurgulayan Şahin, "Öyle olursa Yunanistan, İtalya, İspanya’dan ithalat yaparsınız. Son 2 ayda Türk Lirası, yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti. Bu fiyat yükselişinin nedeni kur artışı. Ancak herkes gerçeği bilmesine rağmen aksi yönde beyanat veriyor" dedi.

Rekabet Kurulu İnceledi
Halil Şahin, inşaatta demirin payının yüzde 8- 10 civarında olduğu bilgisini verdi. Şahin, "150 metrekare inşaatta kullanılan demir toplam 4 ton. Müteahhitler demiri bahane ediyor" diye konuştu.

Şahin ayrıca çeşitli müteahhit birlikleri ve basında yer alan haberler üzerine Rekabet Kurulu’nun firmaları incelediğini ve ortada sorun olmadığı sonucuna ulaştığını belirtti.

Talep Artışı Etkili Değil
Şahin, fiyat artışında talebin etkili olmadığına da işaret etti. Şahin, "Demirde çok büyük bir talep artışı yok. İç piyasada küçük bir kıpırdanma oldu. Yarın gelin, 720 Dolar ve Kdv ile kaç ton istiyorsanız verelim. Stoklar dolu" dedi.

‘Arap Baharı’ Satışları Durdurdu
Arap ülkelerinde yaşananlar ve sektörlerinin geleceği ile ilgili de değerlendirme yapan Şahin şunları söyledi:
"İDÇ olarak bu ülkelerin hepsine ihracatımız var. Arap Baharı nedeniyle mevcut yatırımlar durdu. Mısır küçük küçük alımlara başladı. Temennimiz 13 Kasım’da seçimlerin gerçekleşmesinin ardından bu pazarın açılması. Suriye ve Yemen’e satışlarımız var. Yemen’e senede 400- 500 bin ton, Libya’ya yine 400- 500 bin ton satışımız vardı. Libya’da mevcut yatırımlar durdu, dolayısıyla satış yok."

Huzur Gelirse Yatırımlar Sürer
Şahin, Türkiye’nin petrol aldığı ülkelerin dışındaki Arap ülkelerinde dış ticaret fazlası verdiğini, dolayısıyla büyük önem taşıdığını aktardı. Şahin, "Buralarda sistem oturursa Türkiye bundan o derece faydalanacak. Ancak düzen yoksa, hükümet kurulmamışsa Türkiye için kayıp. Bu bölgede 200’e yakın işadamı yatırım yapmış. İstenen huzur ve güven ortamı oluşursa potansiyel var" diye konuştu.