Erdemir 2012 Yılında Kâr Marjlarının Zayıflamasını Öngörüyor Tarih: 24 Kasım 2016

Türkiye’nin en önemli yassı çelik üreticisi Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar’ın yaptığı açıklamada, bu yılki çelik ticaretinin geçen yıla yakın tamamlanmasının beklendiği, ancak düşük fiyat trendinin firmaların gelirlerini aşağı çekebileceği dile getiriliyor.

Bu yılın ilk çeyreğindeki satışların geçen yıla yakın seyrettiği, ancak grubun kârında bir azalma söz konusu olduğu, ilk üç aylık dönemin 2012 yılının tamamına dair çarpıcı işaretler verdiği bildiriliyor.

Erdemir’in, geçen yılki net kârının önceki yıla kıyasla % 31 artışla 1 milyar ¨’nin üzerine çıktığı, firmanın satış gelirinin ise yıllık % 35 artışla 8.92 milyar ¨ seviyesine ulaştığı kaydediliyor.

Erdemir’in halihazırda otomotiv sektörünün sac talebini % 35-40 oranında karşıladığı, ancak grubun yeni yatırımlar ile otomotiv sektöründe daha etkili yer almak istediği ve bu alandaki yatırımlarına devam ettiği belirtiliyor.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal’in geçtiğimiz dönemde elinde bulundurduğu 134.3 milyon Erdemir hissesini satışa çıkardığı ve Erdemir’in % 6.3’üne tekabül eden hisselerden 478 milyon ¨ gelir elde ettiği aktarılıyor.

Satış ile ilgili açıklama yapan ArcelorMittal CFO’su Aditya Mittal’in, Erdemir’in iyi bir işletme olduğunu ve satış kararını, firmalarının çekirdek varlıklara yönelme stratejisinden dolayı verdiklerini dile getirdiği ifade ediliyor.