Eurofer: LME’nin Haksız Uygulamaları Metal Piyasasının Normal İşleyişini Bozuyor Tarih: 24 Kasım 2016

Avrupa çelik endüstrisini temsil eden Eurofer, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Temmuz 2013 tarihinde kamuoyuna açıklanan LME Depo Politikaları konusunda teklif edilen değişiklikler konusunda ciddi endişeler taşıdığını açıkladı.

LME’nin, “yükleme boşaltma” tasarısının keyfi gerekçelere dayandığını savunan Eurofer, piyasa koşulları, fiziksel kullanıcıların metal ihtiyaçları ve depolama bölgelerinin spesifikliği göz önünde bulundurularak, bu teklifin yeniden değerlendirmeye alınması gerektiğini belirtti.

Mevcut tasarının, metal üreticilerini ve fiziksel olmayan kullanıcıları fiziksel kullanıcılardan avantajlı duruma getirdiğini, bunun yanında “yükleme boşaltma” tasarısının kısa ve orta vadede piyasa üzerinde sınırlı bir etki yaratacağını belirten Eurofer, bu nedenle mevcut tasarının metallerin arzında yaşanmakta olan sıkıntılara ve uzun bekleme süreleri ile yüksek primlere çözüm üretemeyeceğini, metallerin nihai fiyatlarını olumsuz yönde etkileyeceğini, arz zincirinin tümünde maliyetleri arttıracağını ve bu nedenle AB’li tüketicilerin maliyetlerinin de yükseleceğini ileri sürüyor.

Eurofer Genel Direktörü Gordon Moffat, “Yeni durum, yalnızca LME metal fiyatlarını yapay bir şekilde arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda nihai tüketiciler üzerinde de olumsuz etki yaratacak ve gereksiz maliyetler ile alt üretici zincirindeki kuruluşları da bunaltacak. Buna paralel olarak, depolama şirketlerin kuyrukta beklerken depolanmış metaller için kira alma uygulaması da kaldırılmalı veya ciddi bir biçimde sınırlandırılmalıdır. LME’nin mevcut uygulamaları değiştirilmelidir” şeklinde konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

LME’nin kuyrukları azaltma teklifi ile ilgili olarak, Moffat, “LME depolama sisteminin sistemik sorunlarının çözümüne yönelik olarak atılmış ilk, ancak yetersiz bir adımdır” tanımını yaptı.

Eurofer, dünya genelinde geçerli LME güvenceleri ve kurallarının geliştirilmesinin gereğini savunmaktadır. Bu durum, üreticiler, tüccarlar ve son kullanıcılar da dahil olmak üzere, LME kurallarının tüm oyunculara aynı koşullarda iş yapma imkanı sağlaması ve piyasanın herkes için şeffaf ve dengeli bir şekilde işlemesini temin etmesi gerektiğini savunuyor.

Eurofer, sözkonusu tasarıya ilişkin görüşlerini 30 Eylül 2013 tarihinde LME Yönetim Kurulu’na sundu. Görüş yazısında, LME Yönetim Kurulu’ndan metal piyasalarının esnekliği ve likiditesinin arttırılmasını teminen, gerekli önlemlerin alınması ve AB’li tüketicilerin gereksiz maliyetlerden korunması talep edildi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, Özel Haber