Güney Kore ile Serbest Ticaret İçin İmzalar Atıldı Tarih: 24 Kasım 2016

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myungbak’la görüştü. İki ülke arasında serbest ticaret çerçeve anlaşması imzalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myungbak’la görüştü. Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği Seul’de temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, bugün ilk olarak "Mavi Ev" olarak anılan Güney Kore Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi Kim Yoon ok tarafından karşılandı. Erdoğan’ın "altın defter"i imzalamasının ardından liderler ve eşleri fotoğraf çekimi için gazetecilerin karşısına geçti.

Daha sonra heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

Serbest Ticaret Çerçeve Anlaşması İmzalandı

Görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzalandı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Taeho "Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu" imzaladı. İmza töreninde Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve Başbakan Erdoğan da yer aldı.

İki bakanın anlaşma metnine imza koymasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakiben en geç Haziran ayında bakanlarımız bir araya gelerek söz konusu anlaşmaları imzalayacaklar" dedi. Bu anlaşmanın, iki ülkenin işadamları arasındaki mevcut ortaklığı güçlendirmek ve ileri götürmek açısından vazgeçilmez bir fırsat olduğuna dikkati çeken Erdoğan,"Özellikle bu anlaşma, mal noktasındaki ticaretin geliştirilmesinde çok büyük bir itici güç olacaktır. Nitekim Koreli dünya markalarından Posco’nun ülkemizde planladığı yatırımları ve Hyundai’nin ülkemizdeki yatırımlarını geliştirme planları serbest ticaret anlaşması çerçevesinde daha karlı ve rekabetçi olacaktır" dedi.

Müşterek Yapabileceğimiz Çok Şeyler Var

2011 sonu itibarıyla Türkiye-Güney Kore arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu bizim potansiyelimizi yansıtmıyor. İnanıyorum ki bugün atılan imzalar ve Haziran’da atılacak imzalarla birlikte bu rakam arzuladığımız seviyeye çıkacaktır. İthalat-ihracat dengesizliğinin giderilmesine de fırsat verecektir. Özellikle enerji, savunma sanayi işbirliği, tarım, gemi inşa, motor sanayinde müşterek yapabileceğimiz çok şeyler var. Bilişim teknolojisi alanında çok çok önemli adımları birlikte atmak mümkün. Bugüne kadar imzaladığımız serbest ticaret anlaşmalarının olumlu sonuçlarını çok açık bir şekilde gördük. Haziran ayını heyecanla bekliyoruz."

İmza töreninin ardından, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi Kim Yoon-ok tarafından onuruna verilen öğle yemeğinde bir araya geldi.