Mısırlı Çelik Tesisleri Geçmişe Yönelik Lisans Cezalarını Ödemek Zorunda Tarih: 24 Kasım 2016

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Mısır merkezli beş adet demir çelik üreticisinin lisans cezalarını ödemeleri ile ilgili plânın hazır olduğu bildiriliyor.

Firmaların, borçlarının % 15’ini peşin olarak ödeyecekleri, geri kalanının ise 5 yıl içerisinde tamamlanacağı, firmaların arasında en fazla cezayı ödeyecek olan Ezz Steel’in ödeme planı hakkında henüz değerlendirme yapmadığı belirtiliyor.

Toplam cezanın 250 milyon dolar seviyesinde olduğu ve Ezz Steel firmasının 110 milyon dolar tutarındaki borcunun firmayı nasıl etkileyeceğinin önümüzdeki dönemlerde anlaşılacağı kaydediliyor.

Mısır merkezli çelik üreticilerinin, yatırım planlarının akıbetinin yakında görüleceği, Ezz Steel’in iki adet yeni çelik tesisinin inşasının sürdüğü, ilk tesisinin %70’inin tamamlandığı, ikinci tesisin yapımına yılın ikinci yarısında başlanabileceği bilgisi veriliyor.

Piyasa oyuncularının, firmaların ödeme planlarına sadık kalmalarını bekledikleri, halihazırda devam eden yatırımların hayata geçirilmesi için hükümet ile sorun yaşamaları gerektiğini açıkladıkları ifade ediliyor.