MMK 2012’de Global Çelik Talebinde Güçlenme Bekliyor Tarih: 24 Kasım 2016

         Rusya merkezli çelik üreticilerinden Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK) firmasının, gelecek yıldan itibaren global çelik talebinin ve fiyatların artışa geçmesini beklediği bildiriliyor.

         Rusya yerel piyasasındaki çelik tüketiminin, hız kazanan inşaat projeleri, makine üretimi ve otomotiv sektörüne paralel olarak gelecek yıldan itibaren % 8-10 oranında artmasının beklendiği belirtiliyor.

         Firmanın, geçen ay, Avustralya merkezli demir cevheri tedarikçisi Flinders Mines firmasını 538 milyon dolara satın almasının ardından, yılın üçüncü çeyreğini 205 milyon dolar zararla kapatacağı, ancak döviz kurlarındaki değişimlerin ardından zararın 252 milyon dolara yükseldiği açıklanıyor.     

         Şirketin üçüncü çeyrek gelirlerinin, bir önceki çeyreğe kıyasla % 1 artışla 2.43 milyar dolar seviyesinde olduğu kaydediliyor.

         MMK’nın, bu yılki toplam ihracatının % 10-15 oranındaki kısmını, ekonomik kriz ile gündemde olan AB ülkelerine gerçekleştirdiği aktarılıyor.

Üçüncü çeyrekte, AVFÖK oranı, ortalama çelik fiyatlarının düşmesi, hammadde fiyatlarının ise değişiklik göstermeyerek yüksek seviyelerde kalması nedeniyle, önceki çeyreğe oranla %8 gerileyerek 350 milyon $ oldu. Bununla birlikte, MMK’nın üçüncü çeyrek AVFÖK marjı %14,4 olarak kaydedildi. MMK’nın ilk dokuz aya ilişkin AVFÖK oranı yıllık %6 düşüşle 1,13 milyon $ seviyesinde kaydedildi.

         Rus firmalarının, global ekonomik kriz durumuna karşın, ucuz enerji gibi bazı avantajlarının olduğu ve bu sayede kriz koşullarında daha esnek davranabildikleri ifade ediliyor.