Nippon Steel ve Sumitomo Steel Birleşerek, Dünyanın En Büyük İkinci Çelik Üreticisini Oluşturmayı Hedefliyor Tarih: 24 Kasım 2016

Aylarca süren görüşmelerden sonra, Japonya’da yerleşik dünyanın en büyük 4’üncü çelik üreticisi Nippon Steel ile Sumitomo Steel Industries’in birleşme konusunda somut sonuçlar elde ettikleri ve iki firmanın 2012 yılının Ekim ayında operasyonlarını birleştirerek, dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisini oluşturmalarının önünde önemli bir engel kalmadığı bildiriliyor.

22 Eylül 2011 tarihinde, iki firmanın ortak bir basın açıklaması yaparak, birleşme koşullarını kamuoyuna açıkladıkları, buna göre, Suniotomo Metal yatırımcılarının, sahip oldukları her 1 adet hisse için Nippon Steel’den 0.735 hisse alacakları, bu şekilde Sumitomo’nun, Softbak’ın Vodafone KK’nın alımından kaynaklanan 17.53 milyar dolarlık borcu da dahil olmak üzere, anlaşmanın toplam bedelinin 22.45 milyar dolar civarında gerçekleşeceği haber veriliyor.

Birleşme ile, iki firmanın teknoloji ve satınalma alanlarında maliyetleri azaltarak, verimliliklerini arttırmayı hedefledikleri, birleşmeden 3 yıl sonra, giderlerin yıllık 1.6 milyar dolar civarında azaltılarak, önemli ölçüde sinerji yaratılmasının amaçlandığı kaydediliyor. 

“Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp” adını alacak olan birleşik firmanın, denizaşırı satınalma çalışmalarına ağırlık vererek, yıllık 60-70 milyon ton civarında ham çelik üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediği ifade ediliyor. Birleşmenin Japonya’nın yanı sıra, aralarında Çin, ABD ve Hindistan’ın da bulunduğu 10 farklı ülkenin Rekabet Kurumları tarafından onaylanması gerektiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Nippon Steel Başkanı Shoji Muneoka’nın, “Denizaşırı piyasalarda agresif bir şekilde büyümeyi amaçlıyoruz. Bu birleşme bize, zamanı, kaynaklarımızı, işgücümüzü ve diğer kaynakları daha etkin bir şekilde kullanma imkânı sağlayacak” dediği haber veriliyor.

2006 yılında, Arcelor, 36.9 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile Hindistan merkezli Mittal Steel ile birleşerek, dünyanın en büyük çelik üreticisini oluşturmuştu. Dünyanın en büyük beşinci çelik üreticisi olan JFE Steel de, 2002 yılında Japonya’da yerleşik çelik üreticileri Kawasaki Steel ile NKK’nın birleşmesi ile oluşmuştu.