Türkiye’nin Hurda İthalatı İlk 7 Ayda 5.5 Milyar Dolara Yükseldi Tarih: 24 Kasım 2016

Türkiye’nin çelik üretim kapasitesinin ve üretiminin artması neticesinde, Türkiye’nin ithalatı Ocak-Temmuz ayları arasında artışını sürdürmüştür. Hurda siparişlerindeki artış, hurda fiyatlarının güçlenmesine neden olmuştur.

Türkiye’nin Temmuz ayındaki hurda ithalatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 76 artışla 2.2 milyon tona ulaşmıştır. Temmuz ayında alımı yapılan 2.2 milyon tonluk hurdanın ithalat değeri 1 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Temmuz ayında ortalama hurda ithalat fiyatının, Haziran ayındaki cfr 453 $/ton seviyesinin üzerine çıkarak, cfr 463 $/ton seviyesine ulaştığı görülmüştür.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre, Ocak-Temmuz döneminde Türkiye toplam 12.1 milyon ton demir çelik hurdasının ithalatına 5.5 milyar dolar ödemiştir. Söz konusu ithalat miktarı, geçen yılın aynı döneminde 3.7 milyar dolar karşılığında ithal edilen 10 milyon tonun % 20 üzerine çıkmıştır.

Yılın ilk yedi ayında, Türkiye’nin en büyük hurda tedarikçisi, 3 milyon ton ile ABD olmuştur. ABD’den alınan hurda miktarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 44.7 artış göstermiştir. ABD’den ilk 7 ay içerisinde alınan hurdanın ithalat değeri ise 1.4 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Türkiye’nin ABD’den sonraki en büyük tedarikçileri 1.3 milyon ton ile Romanya, 1.2 milyon ton ile Rusya, 1.1 milyon ton ile İngiltere ve 772 bin ton ile Hollanda olmuştur.

Türkiye’nin hurda tedarikçileri listesinde en yüksek artışlar İspanya, İtalya ve Bosna Hersek ülkelerinde görülmüştür. Cezayir, BAE, Mısır, İran, Makedonya ve Tayvan piyasalarından hurda alımı ise 2011 yılının ilk 7 ayı içerisinde durmuştur.