Ukrayna Çelik Endüstrisinin Modernizasyona İhtiyacı Var – Özel Haber Tarih: 24 Kasım 2016

Ukrayna çelik endüstrisi ülkenin GSYH’nın % 25’ini, ihracatının ise, % 40’ını oluşturuyor. 2011 yılında uluslararası çelik sektöründe yaşanan belirsizlik ve talepteki daralmaya rağmen, ülkenin ham çelik üretimi % 5.7 artışla 35.3 milyon tona ulaştı. Ancak 2012 yılında, hem ihraç pazarlarındaki olumsuz koşulların, hem de iç tüketimdeki düşüşün de etkisi ile, yılın ilk 9 aylık dönemindeki ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 6 düşüşle 24.6 milyon ton seviyesine geriledi.

Dünya Çelik Birliği (worldsteel) verilerine göre, Çin, Japonya, ABD, Hindistan, Rusya, Güney Kore, Almanya, Türkiye ve Brezilya’dan sonra, Ukrayna dünyanın en büyük onuncu çelik üreticisi konumunda.

Ukrayna Metal Üreticileri Birliği Metallurgpro, Ukrayna’nın Ekim ayı ham çelik üretiminin Eylül ayında olduğu gibi 2.6 milyon ton seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyor. Metallurgpro Genel Direktörü Vasyl Kharakhulakh, global piyasalardaki daralma ve belirsizlik sonucu, 2012 yılı ham çelik üretim miktarının önceki yıla kıyasla % 5-6 oranında düşüşle, 32.5 milyon ton seviyesine gerilemesini beklediklerini açıkladı.

Ekim-Kasım aylarında Çin piyasasının toparlanması ile birlikte, iyileşme yolunda bazı işaretlerin görülmesi bekleniyor. Çelik üretiminin kısıtlanması ve tüketimi destekleyici bütçelerin ayrılması gibi kararlar alan Pekin yönetimi, global çelik endüstrisini rahatlatmayı başardı.

Avrupa Birliği devletlerinin açıkladıkları tasarruf programlarının gölgesi altında, 2013 yılında Avrupa ülkelerinin çelik tüketimlerinde herhangi bir artış beklenmiyor. Böylelikle Ukrayna çelik endüstrisinin, üretim faaliyetini azaltarak, daralan talebe uyum gösterdiği değerlendirilmekle birlikte, üretiminin % 80’ini ihraç eden sektörün, mevcut global belirsizlik ortamında, bazı zorlukla karşılaşması doğal karşılanıyor.

Ukrayna’nın komşu bölgesinde yaşanan derin krize rağmen, yılın ilk yarısında Ukrayna’nın çelik tüketimi, önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 1 artışla 3.5 milyon ton seviyesini geride bıraktı ve yılın tamamındaki tüketimin % 3.5 oranında artış göstermesi bekleniyor.

Ukrayna Sanayi Bakanlığı, Ukrayna ekonomisinin belkemiği olan çelik sektörünün yenileme ve modernizasyona ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bakanlık, üretiminin önemli bölümü yarı mamul olan sektörün, düşük karbonlu, yüksek dayanımlı ve mühendislik ürünlerine yönelmesi gerektiğini savunuyor. Ancak Ukraynalı çelik üreticileri, 20. yüzyılın teknolojisini kullanarak, düşük kaliteli yarı mamulleri, yüksek fiyatlara satmaya devam ediyorlar.

2000’li yıllara girilmesi ile birlikte, Ukrayna’da yalnızca birkaç çelik üretim tesisinde modernizasyon çalışmaları gerçekleştirildi ve sektörün geneli, eski teknolojilerin kullanımını sürdürdü. Ukrayna Sanayi Bakanı Valery Mazur’un yaptığı açıklamada, tesislerdeki modernizasyon çalışmalarının, yatırımcıların üstesinden gelemeyeceği kadar yüksek maliyetleri olmadığı ve bu yatırımların kaçınılmaz olarak yapılması gerektiği, söz konusu çalışmaların hayata geçirilmesi ile birlikte, tesislerin daha kaliteli ve daha düşük maliyetli üretim yapabilecekleri hususlarına dikkat çektiği belirtiliyor.

Tesislerin üretimlerini daha düşük maliyetli yapmaları ile fiyat bakımından, üretimlerini daha kaliteli yapmaları ile de kalite bakımından rakip ülkelere göre avantajlı olacaklarına dikkat çekiliyor. Ancak özel sektörün büyük çaplı yatırımlardan yana olmaması nedeniyle, söz konusu modernizasyon yatırımlarının devlet desteği ile daha gerçekçi hale gelebileceği görülüyor.