Vale’den Demir Cevheri Piyasası İçin Olumlu Tahminler Tarih: 24 Kasım 2016

Dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi şirketi Brezilya merkezli Vale’den yapılan açıklamada, 2012 yılında Çin’in demir cevheri tüketimin oldukça yüksek seyretmesinin beklendiği dile getiriliyor.

Dünyanın en büyük madencilik firması BHP Biiliton’un bu yılki demir cevheri tüketiminin yatay seyretmesi yönündeki açıklamaların aksine; Vale yönetiminin 2012 için oldukça olumlu tahminlerde bulunduğu bildiriliyor.

Çin’in çelik üretim hızının önümüzdeki birkaç yıl boyunca büyüyeceği ve dolayısıyla demir cevheri tüketiminin artacağı, söz konusu üretim hızının 2012 yılında hafif artabileceği, ancak mevcut üretimin yeterince yüksek olduğu vurgulanıyor.

Çin’in dünyanın en büyük demir cevheri, çelik ve bakır ithalatçısı olduğu, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci petrol alıcısı konumunda bulunduğu ve global sanayi kollarının tümünde çok önemli bir yeri olduğu açıklanıyor.

Çin’deki inşaat sektörünün son yıllarda çok önemli büyüme kaydettiği, kırsal kesimlerde yaşayan yüz milyonlarca Çinli için yeni yerleşim birimleri kurulduğu; Çin’in devasa büyüklükteki ekonomisine karşın, çarpıcı büyüme rakamları yakaladığı kaydediliyor.

Çin ekonomisinin büyüme hızının 2012 yılı içerisinde yavaşlayabileceği, hükümetin büyüme hedefini son 8 yılın en düşük seviyesi olan % 7.5 oranına indirdiği; ancak söz konusu büyüme rakamının demir cevheri endüstrisi açısında yeterli olduğu ve Çin’in lokomotif görevini sorunsuz şekilde sürdürmesine imkan sağlayacağı ifade ediliyor.