Yeni Teşvik Paketi Açıklandı, Çelik Sektörüne Doğrudan Etkisi Henüz Belirsiz Tarih: 24 Kasım 2016

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir beklenen cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılmasına yönelik yeni teşvik sistemini açıkladı.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak olan teşvik paketi, yatırım yapacak olanlara katma değer vergisi (KDV) istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği (asgari ücret üzerinden), faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği ve KDV iadesi desteği sağlayacak.

Yeni teşvik sistemiyle, sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak, tedarikinin %50’den fazlası ithalata dayalı ürünlerin yer aldığı sektörlerde 50 milyon $’ın üzerindeki yatırımlar "stratejik yatırım" kapsamında desteklenecek. Böylece, ithal edilmek zorunda kalınan malların üretimi teşvik edilecek. Stratejik yatırımlara, yatırım malı üretimi için gümrük vergisi indirimi, makine ve teçhizat için KDV indirimi, bu ürünler için sigorta indirimi, yatırım yeri tesisi ve KDV iadesi desteği sağlanacak.

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, söz konusu teşvik paketinin çelik sektörü için nasıl uygulanacağının ayrıntılarının henüz belli olmadığını, ancak teşvik sisteminin Türkiye ekonomisini hızlandırma ve kalkınmadaki bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılmasında önemli rol oynayacağına inandıklarını belirtti. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, çelik sektörüne yapılacak yatırımlara devlet desteği verilemeyeceği yönünde geçerli olan anlaşma nedeniyle, çelik sanayii için teşvik koşullarının görüşülmesi gerektiği uyarısını yapan Dr. Yayan, yine de açıklandığı haliyle paketin vergi teşviki olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Bunun yanı sıra, Dr. Yayan, madencilik yatırımlarının 5. Bölge destekleri kapsamında ele alınacak olmasının demir cevheri ve ferroalyaj yatırımları için katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Konuya ilişkin olarak Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci ise paketin geniş kapsamlı olmasını olumlu karşıladıklarını, yeni paketle beklentilerinin büyük kısmının karşılandığını ve pakette çelik sektörüne yönelik maliyetleri düşürücü kısımlar bulunduğunu belirtti. Ekinci, "Ancak ihracattaki kabiliyetimizi kısıtlayıcı olan ve duymak istediklerimizin içinde yer alan çevre katkı payı, enerji üzerindeki TRT, BTV, ETV kesintileri ve ithalattaki KKDF gibi suni yüklerle ilgili konuları da sayın bakanın açıklayacağı detaylar içinde duyabilmeyi umuyoruz," dedi.

 (SteelOrbis, 06 Mart 2012)