ArcelorMittal 2012 Yılındaki Global Çelik Tüketim Artış Tahminini % 4.5 Olarak Güncelledi Tarih: 24 Kasım 2016

Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan ArcelorMittal’den yapılan açıklamada, 2012 yılındaki global çelik tüketim artış tahminlerinin % 4-4.5 aralığında olduğu bildiriliyor.

Avrupa kıtasındaki çelik tüketiminin azalmasına karşın dünya genelindeki çelik tüketimindeki artışın devam etmesinin olumlu bir gösterge olduğu dile getiriliyor.

ArcelorMittal CEO’su Lakshmi Mittal’ın firmanın genel kurulunda yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerindeki çelik tüketimin % 2 azalmasının beklendiği, daralan ekonomik koşullar çerçevesinde, söz konusu azalmanın makul görülebileceği vurgulanıyor.

Geçen haftadan itibaren Avrupa kıtasında birçok dengenin değiştiği, Yunanistan ve Fransa seçimlerinin Avrupa ekonomisini yeniden şekillendirebileceği ve Avrupa ekonomisinin yapılandırılmasına devam edileceği kaydediliyor.

ArcelorMittal’in ilk çeyrekteki kârının Perşembe günü açıklanacağı, ancak elde edilen kârın geçen yılın ilk çeyreğindeki kâra yakın bir seviyede olmasının beklendiği belirtiliyor.

Dünya genelindeki çelik tüketiminin % 4-5 arasında artmasının beklenmesine karşın Kuzey Amerika’daki tüketim artışının % 6-7 arasında gerçekleşmesinin öngörüldüğü, ABD çelik endüstrisinin yeniden 2008 krizinden önceki performansı göstermeye başladığı açıklanıyor.

Lakshmi Mittal tarafından öngörülen tahminlerin Dünya Çelik Birliği tahminlerine kıyasla daha olumsuz yönde olduğu, Dünya Çelik Birliği’nin açıkladığı artış tahminlerine göre, 2012 yılındaki global çelik tüketiminin % 5.6, AB bölgesindeki tüketimin ise % 1.2 oranında artış göstermesinin beklendiği ifade ediliyor.

Lakshmi Mittal’in yaptığı açıklamanın devamında, firmanın Hindistan’daki projeler ile ilgili çeşitli sorunlarla karşılaştığı ve yatırımların 5-10 yıldan önce gerçeklemesinin beklenmediği dile getiriliyor.

Firmanın Orissa, Jharkhand ve Odhissa eyaletlerinde yıllık 12 milyon ton kapasiteli çelik üretim tesisleri kurmayı planladığı, ancak arsa tahsisi konusunda ülkede yerel muhalefet ile karşılaştıkları ve yatırımların askıya alındığı belirtiliyor.

Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Hindistan’da birçok yatırımın bürokratik engellerle karşılaştığı ve büyük ölçekli yatırımların yapılmasına izin verilmediği, ArcelorMittal’in Hindistan’da yıllık 30 milyon tonluk çelik üretim yatırımını planladığı, söz konusu rakamın ArcelorMittal’in geçen yılki çelik üretiminin 3’te birine denk geldiği; ancak firmanın bazı projeleri askıya aldığı kaydediliyor.

Ülkedeki tüm engellere karşın firmanın Karnataka eyaletinin gelişmemiş bir bölgesinde yıllık 6 milyon ton kapasiteli bir çelik tesisi için gerekli anlaşmaları tamamladığı ve yakında çalışmalara başlayacağı aktarılıyor.

ArcelorMittal CFO’su Aditya Mittal ise yaptığı açıklamada, firmanın Kanada’da 598 milyon 498 milyon $’lık demir cevheri yatırımı gerçekleştirdiği, demir cevheri başta olmak üzere çeşitli madencilik yatırımlarına hız verildiği, ancak enerji yatırımlarının kısa vadede gerçekleşmeyeceği ifade ediliyor.