Arcelormittal Erdemir’deki Payını Yarı Yarıya Azaltacak Tarih: 24 Kasım 2016

Citi’nin Akbank’taki hisselerini azaltacağını duyurmasının ardından şimdi de çelik devi ArcelorMittal Erdemir’deki payını yarı yarıya düşüreceğini açıkladı.

Citi’nin Akbank’taki hisselerini yarıya indireceğini açıklaması sonrası, hisse satışı bu kez bir çelik devinden geldi. Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal Erdemir’deki payını yarı yarıya azaltacağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, "ArcelorMittal Ereğli Demir Çelik’te 134.317.503 adet hisse satma ve 134.317.503 adet hisse karşılığında varant ihraç etme niyetindedir" denildi.

Açıklamada şirketin Ereğli’deki mevcut payının 537.270.015 adet hisse ile %25 civarında olduğu aktarıldı. İşlemin ardından Arcelor’un payı %18.5’e, tüm varantların kullanılması halinde ise %12.5’e inecek.

Yatırımcılara eşit sayıda hisse ve varant önerilecek. Satın alınan her üç hisseye karşılık yatırımcıların eline bir adet A Serisi Varant, bir adet B Serisi Varant ve bir adet C Serisi Varant geçecek. Bu varantlar satış tarihinden itibaren aktarılabilir ve satılabilir olacak.

ArcelorMittal Finans Müdürü Aditya Mittal, "Erdemir iyi bir işletme ancak çekirdek varlığımız değil. Karar çekirdek varlıklara odaklanma stratejisinin sonucu" açıklamasında bulundu.

Çelik devi ayrıca yapılacak satışın serbest bırakacağı hisselerin Erdemir’in likiditesini güçlendireceğini ve çeşitli yatırımcı tabanının ilgisini sağlayacağını belirtti.

Şirketin açıklamasında, öte yandan Erdemir’de kalan hisseler için 365 günlük lockup dönemi için anlaşma sağlandığı ifade edildi.

Erdemir Türkiye Rekabet Kurumu’nun onayı ile Şubat ayı sonunda, ArcelorMittal’in 200,000 ton/yıl kapasiteli çelik servis merkezi Ambalaj Çeliği Sanayi & Ticaret A.Ş’deki %25 hissesini 10.5 milyon $ karşılığında satmıştı.

Satış sürecini Goldman Sachs yönetecek ve süreç hemen başlayacak.