Asil Çelik A.Ş Jumbo Sürekli Döküm Makinesi Yatırımı Tarih: 24 Kasım 2016

Ülkemizin en büyük kaliteli çelik üreticisi olan Asil Çelik, otomotiv, makine imalat, enerji, savunma sanayi, madencilik, gemi imalatı gibi önemli sektörlerin hammadde ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Hâlihazırda 410 000 ton/yıl mamul kapasitesine sahip Asil Çelik’de, ıslah çelikleri, sementasyon çelikleri, mikro alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, borlu çelikler, yaylık çelikler, dişli çelikleri, otomat çelikleri, soğuk iş takımı çelikleri ve karbon çelikleri üretilmektedir.

Ülkemizde üretilen Kaliteli Çelik’in % 60’ı Asil Çelik tarafından üretilmektedir. Ülkemizin kaliteli çelik ihtiyacı karşılanarak, kaliteli çelik ithalatının azaltılması gayesiyle ürün yelpazesinin genişletilmesi, kalite iyileştirilmesi, verimlilik ve kapasite artırım çalışmalarımız sürdürülmektedir. Bu kapsamda, öncelikle mamul üretim kapasitemizin, sıvı çelik kapasitesi ile eş duruma getirilmesine yönelik büyük kesit yuvarlak blum üretecek ‘’Sürekli Döküm Makinesi‘’ yatırımı ile ilgili Uluslararası uzman firmalarla bir dizi görüşmeler yapıldıktan sonra, söz konusu Büyük Kesit Sürekli Döküm Makinesi yatırımı yüklenici firması olarak SMS Concast firması seçilmiştir.

Bu yatırım kapsamındaki Sürekli Döküm Makinesi ile yılda 600.000 ton 300, 400, 500, 600 mm yuvarlak blumlar üretilecektir. Bu sayede piyasaya 600 mm’ ye kadar sürekli döküm yuvarlak blum, ezmeye bağlı olarak 250 mm’ ye kadar hadde mamulü yuvarlak ve kare verilebilecektir. Bu döküm makinesi ile üretilecek blumların yüzey kaliteleri, çap ölçü toleransları, porozite, segregasyon ve iç yapılarında iyileşrme sağlanacaktır.

Büyük kesit sürekli döküm makine yatırımımızın 2015 yılı başında devreye alınması hedeflenmekte olup toplam yatırım tutarının 30 milyon Euro olması beklenmektedir.