Avrupa’daki Yavaşlama, Bölgenin Hurda Üretimini de Azalttı Tarih: 24 Kasım 2016

25-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Metal Bulletin 3. Hurda Konferansı’nda Metal Bulletin Pazar Uzmanı Atilla Widnell tarafından yapılan sunumda, Avrupa hurda piyasalarındaki durum, hurda tüketimini ve hurda fiyatlarını belirleyen etkenler ele alındı.

2012 yılında Avrupa’nın ham çelik üretimi, bir önceki yıla kıyasla % 4.5 oranında düşüş gösterdi ve söz konusu yavaşlama, 2007 krizindeki daralmanın % 20 gerisine denk geliyor. 2007 yılında 110 milyon ton olan Avrupa’nın hurda tüketimi, 2011 yılında 100 milyon ton, 2012 yılında da 94 milyon ton seviyesine geriledi. 2011 yılından itibaren zayıflayan nihai mamul talebinin 2013 yılında daralmasını sürdürmesi bekleniyor.

Ekonomik krizin etkisi ile 2012 yılında AB üyesi ülkelerde beyaz eşya ve otomotiv tüketimi azalırken, söz konusu sektörlerden elde edilen hurda miktarında da düşüş görüldü. Avrupa ülkelerindeki sanayinin de 2012 yılında kademeli olarak yavaşlaması, elde edilen hurda miktarının azalmasında etkili oldu.

Avrupa ekonomilerindeki hassasiyet döviz kurlarında sert dalgalanmalara yol açtı. Şubat ayından itibaren Türk Lirası’nın % 18 oranında değer kaybetmesi, küresel hurda piyasalarında belirleyici rol oynayan Türk çelik üreticilerini zora soktu. Yerel piyasaya TL üzerinden nihai ve yarı mamul satışı yapan tesisler, hurda alımlarını dolar üzerinden gerçekleştirmeye devam ettiler.

Avrupa hurda piyasalarında, yavaşlayan talebe paralel olarak arz miktarında da daralma yaşanmasına rağmen, hurda fiyatlarındaki dalgalanma düzenli olarak devam etti. Küresel piyasalardaki demir cevheri fiyatlarındaki sert dalgalanmalar, hurda fiyatlarında hareketlenmelere yol açtı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, Özel Haber