Baosteel Yönetim Birimlerini Şangay’dan Taşımayı Plânlıyor Tarih: 24 Kasım 2016

Çin’in önde gelen çelik üreticilerinden Baoshan Iron and Steel Group (Baosteel) firmasının, bazı birimlerini ana merkezleri olan Şangay’dan taşımayı planladığı bildiriliyor.

Çin hükümetinin, ülkedeki çelik tesislerinden % 40’ının daha az nüfuslu bölgelere taşınması plânı dâhilinde, Baosteel’in de başkentte bulunan tesisini Kuzey’de bulunan Caofeidian limanına yakın bir yere taşımaya hazırlandığı belirtiliyor.

Nüfus yoğunluğu ve çevre kirliliği gibi konularda önlem almak isteyen Çin hükümetinin, bazı çelik tesislerini daha az nüfuslu bölgelere taşınma konusunda teşvik ettiği, ülkenin önemli çelik üreticilerinden Shougang Grubu’nun tesislerini taşıdığı ve birçok firmanın kendilerini takip ettiği dile getiriliyor.

Baosteel’in tesislerini taşıması durumunda daha yeni ve modern tesislere sahip olmasına karşın yıllık çelik üretiminin 3 milyon ton azalabileceği, ancak Çin’de görülen arz fazlası durumuna karşı, firmaların esasen üretimlerini azaltma stratejisine başladıkları kaydediliyor.

Çin merkezli çelik üreticilerinin, 2012’nin ilk çeyreğinde 158 milyon $ net zarar ettikleri, daralan piyasa koşulları nedeniyle ülkedeki çelik üretiminin kademeli olarak azaltılmaya çalışıldığı ifade ediliyor.