Baosteel’in 11 Milyar $’lık Yatırımını Onaylandı Tarih: 24 Kasım 2016

Çin merkezli üçüncü büyük çelik üreticisi olan Baosteel’in yeni çelik tesisi projesinin Çin hükümeti tarafından onaylandığı bildiriliyor.

Çin’in güneydoğusundaki Guangdong eyaletinde Zhanjiang limanının yakınına kurulması plânlanan tesisin yıllık 10 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor.

Enerji ve liman inşasının da yer aldığı projenin 11 milyar dolara mal olacağı, Çin Ulusal Kalkınma & Reform Komisyonu’ndan gerekli onayların alındığı kaydediliyor.

Baosteel’in yeni tesis lisansını almasına karşın, Çin hükümetinin, çelik endüstrisinin mevcut durumu nedeniyle Guangdong eyaletinde Baosteel tesislerinin açılışına kadar toplam 16 milyon tonluk çelik üretim kapasitesini devre dışına bırakmaya hazırlandığı aktarılıyor.

Çin hükümetinin, başlıca çelik üreticilerini liman kentlerine taşınmaya teşvik ettiği ve yeni kurulan tesislerin daha modern ve çevreye duyarlı bir yapıya bürünmesini hedeflediği vurgulanıyor.

Yıllık ham çelik üretim kapasitesinin 900 milyon tona ve 2011 ham çelik üretiminin 683 milyon tona çıkmasının ardından, Çin hükümetinin kontrolsüz büyüyen çelik sektörünü frenlemeyi amaçladığı, orta ve küçük ölçekli tesislerin faaliyetlerine son vermek için bir takım hazırlıklara başladığı dile getiriliyor.

2011 yılında 43 milyon tonun üzerinde ham çelik üretimi gerçekleştiren Baosteel firmasının yeni tesislerinde üretimi düşürmeyi plânladığı ve faaliyetlerini daha yüksek standartlar ile sürdürmeyi hedeflediği bilgisi veriliyor.

Çin hükümetinin söz konusu transfer politikası neticesinde ülkedeki çelik tesislerinin % 40’ının liman kentlerine taşınacağı; Wuhan Iron and Steel Group tesislerinin de 10 milyar dolarlık bir yatırım ile Guangxi eyaletindeki Fangchenggang limanının yakınlarına geçeceği ifade ediliyor. (Reuters, 28 Mayıs 2012)