Çelik Üretiminde Türkiye Ünvanını Korudu Tarih: 24 Kasım 2016

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneğinin verilerinden derlenen bilgilere göre, bu yılın ilk 7 ayında büyük çelik üreticisi ülkeler arasında üretimini en fazla artıran ülke Türkiye oldu.

Türkiye, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 21’lik üretim artışı ile büyük çelik üreticisi ülkeler arasında üretimini en fazla artıran ülke konumunu korudu.

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneğinin verilerinden derlenen bilgilere göre, Haziran ayında 127,7 milyon tona ulaşan dünya ham çelik üretimi, Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,5 oranında artışla, 127,5 milyon ton olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında yalnızca Afrika bölgesinde üretim düşüşü yaşanırken, diğer bölgelerin tamamında üretim artışı gözlendi.

Ocak-Temmuz döneminde ise dünya ham çelik üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre 8,3 oranında artışla, 819 milyon tondan 887 milyon tona yükseldi. Yılın ilk 7 aylık döneminde Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı diğer Avrupa ve Güney Amerika bölgesinde çift haneli büyüme yaşandı.

Yılın ilk 7 aylık döneminde Türkiye yüzde 21 oranındaki üretim artışı ile büyük çelik üreticisi ülkeler arasında üretimini en fazla artıran ülke konumunu sürdürerek, 10’ıncı sırada yer aldı.

Buna göre söz konusu dönemde Türkiye 19 milyon 262 bin tonluk ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Türkiye, bir önceki yılın aynı döneminde 15 milyon 917 tonluk üretim gerçekleştirmişti.

Türkiye’yi yüzde 19,2 oranındaki üretim artışı ile 12’nci sırada yer alan Tayvan ve yüzde 18,9 oranındaki üretim artışı ile de 6’ncı sırada yer alan Güney Kore takip etti.

Öte yandan üretim sıralamasında ilk sırada yer alan Çin’in ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 oranında artarak 410 milyon tona yükseldi.

En büyük 15 çelik üreticisi arasında ikinci sırada yer alan ve deprem ile tsunamiden zarar gören Japonya’nın üretimi yüzde 1 oranında gerilerken, üçüncü sırada yer alan ABD’nin ham çelik üretiminde yüzde 5,2 oranında artış görüldü.

TEMMUZ AYI ÜRETİMİ İLE 9’INCI SIRAYA ÇIKTIK

Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla üretimini yüzde 19,3 oranında artışla 2,4 milyon tondan 2,8 milyon tona yükselten Türkiye, Ukrayna’nın önüne geçerek, dünyanın en fazla ham çelik üreten 9’uncu ülkesi oldu.

Temmuz’da  en büyük 15 çelik üreticisi arasında Japonya, Kanada ve Fransa’da üretim düşüşü gözlenirken, Çin, ABD, Güney Kore, Türkiye, Ukrayna, İtalya, Tayvan ve Meksika’da çift haneli oranlarda üretim artışı yaşandı.

ÇELİK BÜYÜMEYE EN FAZLA DESTEK VEREN SEKTÖRLER ARASINDA

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan da ham çelik üretimine ilişkin değerlendirmesinde, yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,6 oranındaki büyümenin ardından, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte de yüzde 8,8 ve yılın ilk yarısında yüzde 10,7 gibi oldukça yüksek bir büyüme performansı göstererek dünyanın ikinci en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu hatırlattı.

Yılın ilk yarısında yüzde 10’un üzerinde büyüyen imalat ve inşaat sektörlerinin, ekonomideki büyümeye önemli bir katkı sağladığına işaret eden Yayan, ”imalat sanayi içerisinde demir çelik sektörümüz ise yüzde 21,3 oranındaki büyüme ile ekonomideki toparlanmaya en fazla destek veren sektörler arasında yer aldı. Çelik sektörümüz söz konusu büyüme oranı ile dünyanını en büyük 15 çelik üreticisi ülkesi arasında en yüksek büyüme performansını sergileyen ülke olarak dikkatleri çekti” dedi.

Bu sonucun ortaya çıkmasında en önemli payın 2008 yılından itibaren hareketlenmeye başlayan ve 2010 yılından itibaren hız kazanan yassı ürün üretimindeki artışa ait olduğunun anlaşıldığını belirten Yayan, şunları kaydetti:

”Söz konusu üretim artışı sayesinde bir taraftan Türkiye’nin yassı ürün ithalatı azalırken, diğer taraftan da ihracatının hızla artmaya başladığı gözleniyor.

Öyle ki 2010 yılının Ocak-Temmuz döneminde 617 bin ton seviyesinde bulunan Türkiye’nin yassı ürün ihracatı bu yılın aynı döneminde yüzde 162 oranında artışla 1 milyon 617 bin ton seviyesine yükselirken, yassı ürün ithalatı yüzde 13,6 oranında düşüşle, 4,3 milyon tondan 3,7 milyon tona gerilemiş ve bunun etkisi ile çelik ürünlerinde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 125’ten yüzde 141 seviyesine çıkmış bulunuyor.

Önümüzdeki aylarda ve özellikle 2012 yılında, yeni kapasitelerin tam olarak kullanılabilir hale gelmesiyle dünya ekonomisindeki daralma beklentilerine ve çizilen karamsar tablolara rağmen, çelik sektörümüz gerek ihracata gerekse ülkemizin ekonomik büyümesine olan katkısını daha da artırması bekleniyor.”

”KURULU KAPASİTE HALA ETKİN BİR ŞEKİLDE KULLANILMIYOR”

Elde edilen tüm olumlu sonuçlara rağmen, çelik sektörünün hala kurulu kapasitesinin etkin bir şekilde kullanılmadığını savunan Yayan, söz konusu kapasitelerin ekonomiye kazandırılabilmesi için, çelik sektörünün üzerindeki yüklerin acilen kaldırılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Yayan, ”ancak bu şekilde çelik sektörümüzün dış ticaret ve ödemeler dengesi açığının kapatılmasına olan katkısının maksimum seviyeye çıkabileceği değerlendiriliyor” dedi.

Akşam Gazetesi – 7 Ekim 2011 – http://www.aksam.com.tr/celik-uretiminde-turkiye-unvanini-korudu–71979h.html