Çin Çelik Endüstrisindeki Gerileme, İkinci Yarıda da Devam Edecek Tarih: 24 Kasım 2016

Yılbaşından bu yana kârlılığında ciddi bir yavaşlama gözlenen Çin çelik endüstrisinin, talebin zayıf seyretmesi ve kapasite fazlalığı sorununun devam etmesi nedeniyle, yılın ikinci yarısında toparlanması pek mümkün görünmüyor. Lange Steel Bilgi ve Araştırma Merkezi’nden bir yetkili, Mayıs ayında Çin Hükümeti’nin bir dizi altyapı yatırımının onay sürecini hızlandırmış olmasına rağmen, öngörülebilir gelecekte Çin çelik endüstrisindeki sıkıntıların devam edeceğini söyledi.

2012 yılının ilk 5 aylık döneminde, Çin’in ham çelik üretimi, yalnızca % 2.2 oranında (6.4 milyon ton) artışla, 296.3 milyon yükseldi. Çelik üretimindeki artışın sınırlı da olsa devam etmesine rağmen, talebin zayıflama eğilimini sürdürmesinin, stokların yükselmesine ve fiyatların düşmesine neden olacağı değerlendiriliyor.

Çin’in en büyük kömür ticaret limanı olan Qinhuangdao limanındaki kömür stoklarının, 2008 yılında ortaya çıkan global finans krizinden bu yana en yüksek seviye olan 9.46 milyon tona kadar çıktığı belirtiliyor.

Çin limanlarındaki demir cevheri stoklarının Nisan ayından itibaren % 2.9 artışla 98.15 milyon tona ulaştığı ve mevcut stokların % 70 oranında çelik tesislerine ait olduğu açıklanıyor.

Çinli tesislerin Haziran ayında gerçekleştirdikleri demir cevheri ithalatının, bir önceki aya kıyasla % 8.7 düşüşle 58.3 milyon ton seviyesine gerilediği, ancak yılın ilk yarısında yapılan demir cevheri alımlarının, geçen yılın aynı dönemine göre % 9.7 artışla 366.2 milyon ton seviyesine ulaştığı kaydediliyor.

Çinli yetkililerin, demir cevheri fiyatlarının orta vadede 100 $/ton seviyesinin altına gerilemesini bekledikleri, petrolün varil fiyatının ise 70 $ seviyesine ineceğini öngördükleri ifade ediliyor.