Çin Ekonomisinde Büyüme Yavaşladı Tarih: 24 Kasım 2016

Dünyanın ikinci büyüğü olan Çin’de geçen yıl ekonomik büyüme hızının düştüğü açıklandı. 2010’daki yüzde 10,3’lük büyüme oranı, yüzde 9,2’ye geriledi.

Dünyanın ikinci en büyüğü olan Çin ekonomisinin son iki yıldan fazla bir süreden bu yana ki en düşük hızda büyüdüğü açıklandı.

Resmi verilere göre, gayri safi yurt içi üretim geçen yılın Aralık’a dek olan üç aylık döneminde, yıllık yüzde 8,9 büyüdü.

Bir önceki çeyrekte bu oran yüzde 9,1 olarak gerçekleşmişti. Bir yıllık dönemdeki büyümesi ortalama yüzde 9,2 olduğu açıklandı. Bu oran 2010’da yüzde 10,3’tü. Uzmanlar, Çin ekonomisindeki büyümenin bu yıl daha da yavaşlamasını bekliyor.

Asya uzmanları, "2012’nin geri kalanına bakarsak, mali kemer sıkma önlemleri nedeniyle özellikle ilk çeyrekteki yavaşlamanın daha hızlı olacağı görüşündeyiz. Ama sonra büyüme yeniden hızlanacaktır" dedi.

Çin son yıllarda en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmuştu. Ancak, Çin’in son dönemde büyümeyi biraz yavaşlatıp, daha sürdürülebilir seviyelere çekmek istediği biliniyor.

Bu yüzden hükümet, emlak ve yatırım pazarlarına verilen kredileri azalttı. Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlamasında, Avrupa ve ABD’den gelen talebin azalmasının da rol oynadığı kaydediliyor.