Çin Hükümeti Sanayi Kolları Yönetmeliklerini Revize Etti – Özel Haber Tarih: 24 Kasım 2016

Dünya Çelik Birliği (worldsteel) tarafından, Çin hükümetinin çelik, otomotiv, alüminyum, ilaç, çimento, gemicilik, nadir element, bilgi teknolojileri ve tarım sektörlerine ait yönetmeliklerde değişikliğe gittiği belirtiliyor.

Sanayi Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlıkları gibi 12 bakanlığın ortaklaşa çalışması ile hazırlanan yönetmeliklere göre, ülkedeki en büyük 10 otomotiv üreticisinin, toplam ülke üretimi içerisindeki paylarının % 90’a çıkarılması ve her 5 firmadan 3’ünün küresel alanda rekabetçi bir yapıya büründürülmesinin amaçlandığı bildiriliyor.

Çin merkezli en büyük 10 çelik üreticisinin, üretim içerisindeki paylarının % 60 oranına çıkarılmasının hedeflendiği ve her 5 firmadan 3’ünün global çapta, her 7 firmadan 6’sının da yerel pazarda rekabetçi bir yapıya kavuşturulmasının amaçlandığı kaydediliyor.

Çelik üreticilerinin, yabancı pazarlarda birleşme ve satınalma faaliyetlerine ağırlık vererek küresel piyasalarda daha kuvvetlenmeleri yanında, Çin pazarında faaliyet gösteren çelik üreticilerinin sayısının azaltılmasının arzulandığı vurgulanıyor.

Çelik sektörünün kendi içinde, dikey bütünleşmesinin teşvik edileceği ve demir cevheri ile kömür madenleri ve hurda tedariki başta olmak üzere, alımların ülke içerisinden yapılması için piyasanın yönlendirileceği ifade ediliyor.