Çin Hurda Piyasasında Yeni Düzenleme Tarih: 24 Kasım 2016

Dünya Çelik Derneği (worldsteel) tarafından hazırlanan Çin Çelik Sektörü raporunda yer alan habere göre, Çin Sanayi Bakanlığı (MIIT) Çin hurda piyasasına yeniden düzenleme getiriyor.

Yeni uygulamada, Çin merkezli çelik üreticilerine tedarik edilen hurda miktarının artırılması ve hurda sektöründe faaliyet gösteren firmaların belirli standartlara kavuşturularak sürdürülebilir bir gelişim sağlanması amaçlanıyor.

Hurda firmalarının 2014 yılına kadar, minimum düzeyde yıllık 100.000 tonluk kapasiteye ulaşmaları ve 10.000 m2 kapalı alana sahip olmaları gerekirken, yeni kurulan tesislerin ise, yıllık 150.000 ton kapasite ve 15.000 m2 kapalı alana sahip olmaları gerekiyor.

Hurda tedarikçilerinin, elektrik enerjisinde 30 kWh/ton, su tüketiminde ise 0.2 m3 sınırını geçmemeleri şartı getiriliyor.

İnşa edilen hurda geri dönüşüm tesislerinin, kentsel alanların, tarım bölgelerinin ve su kaynaklarının dışında olmaları, geçmiş dönemlerde yapılan ve bu şartları yerine getirmeyen tesislerin taşınmaları şartı getiriliyor.