Çin Piyasasında Fiyatlar 5 Ayın En Düşük Seviyesinde Tarih: 24 Kasım 2016

Dünyanın en büyük çelik pazarı olan Çin’de inşaat demiri fiyatlarının, daralan piyasa koşullarına paralel olarak son 5 ayın en düşük seviyesine gerilediği bildiriliyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra demir cevheri fiyatlarının da çarpıcı şekilde gerilemeye başladığı, piyasadaki daralmalar nedeniyle birçok alıcının ve tüccarın alımlarını erteledikleri, ticari faaliyetlere geçici süreliğine ara verildiği belirtiliyor.

Çin yerel piyasasındaki nihai mamul stoklarının bir hayli yüksek seviyelerde seyrettiği, piyasanın mevcut stokları eritmesinin zaman alacağı ve ülkedeki üretimin azalması gerektiği vurgulanıyor.

Çin merkezli çelik tesislerinin, üretimlerini istikrarlı şekilde artırmaya devam ettikleri, ancak bunun fiyatları olumsuz yönde etkilediği ve talebin güç kaybetmesi ile birlikte fiyatlardaki azalma eğiliminin sürmesinin beklendiği kaydediliyor.

Şanghay vadeli işlemler borsasında Ekim ayı teslimatlı inşaat demirinin 640 $/ton seviyesinden işlem gördüğü, dünyadaki çeliğin yarısını üreten Çin’in, günlük 2 milyon tonluk üretimi şimdilik sübvanse edemediği dile getiriliyor.

% 62 tenörlü demir cevheri teslimatlarının 136 $/ton ile 22 Şubat tarihinden itibaren en düşük seviyeye gerilediği ifade ediliyor.