Çin’de Devre Dışına Bırakılan Kapasitelerin Sayısı Artıyor – Özel Haber Tarih: 24 Kasım 2016

Dünya Çelik Derneği (worldsteel) tarafından hazırlanan bir raporda, Çin Sanayi Bakanlığı’nın ülkede daha fazla çelik üretim kapasitesini devre dışına bırakmayı plânladığı ifade ediliyor.

Çin Sanayi Bakanlığı’nın (MIIT) bu yılın Nisan ayında bazı çelik üretim kapasitelerinin devre dışına bırakılacağını açıkladığı ve söz konusu raporun ardından, 2012 yılında hedeflenen dengenin sağlanması için, yeni bir rapor daha yayımladığı dikkat çekiyor.

Bakanlık, bu yılki plânların içerisine 0.30 milyon tonluk demir üretim kapasitesi ve 1.10 milyon tonluk çelik üretim kapasitesini eklediğini açıkladı. Söz konusu 0.30 milyon tonluk demir üretim kapasitesi Hebei eyaleti merkezli Tianli Metal olurken, 1.10 milyon tonluk devre dışına bırakılacak çelik üretim kapasitesi ise, Henan ve Hubei eyaletlerinde yer alan iki adet elektrik ark ocaklı tesisi işaret ediyor.

Bakanlık ayrıca, 2.2 milyon tonluk kok kapasitesi ve 18.76 milyon tonluk ferro alyaj kapasitesini devre dışına bırakmaya hazırlanıyor. Böylece, Eylül ayında alınan kararlar ile birlikte, 10.46 milyon tonluk pik demir üretim kapasitesi ile 7.69 milyon tonluk çelik üretim kapasitesi, Çin Sanayi Bakanlığı’nın plânı doğrultusunda Aralık ayının sonunda devre dışı bırakılacak.

Bakanlığın, Nisan ayında açıkladığı raporda ise, 10 milyon tonluk demir ve 7.80 milyon tonluk çelik üretim kapasitelerinin devre dışı bırakıldığı açıklanmıştı.