CISA: 2012 Yılında Çin’in Ham Çelik Üretimi 700 Milyon Ton Sınırını Aşacak Tarih: 24 Kasım 2016

2012 yılında, ham çelik üretimini 700 milyon tonun üzerine çıkartması beklenen Çin’de, kapasite fazlalığı probleminin devam edeceği, ancak yeni açıklanan endüstri standartlarının, fazla kapasitelerin bir kısmının kapatılmasına imkân sağlayacağı bildiriliyor.

2011 yılında gerçekleştirilen 683 milyon tonluk üretimin, 2012 yılında 700 milyon tonun üzerine çıkacağını belirten Çin Demir Çelik Üreticileri Derneği (CISA) Başkan Yardımcısı Zhang Changfu’nun, Çin çelik endüstrisinin, kapasite fazlalığı, yüksek stoklar ve daralan marjlar ile mücadele etmeye başladığını, çelik talebinin otomotiv ve emlak piyasalarındaki daralmalardan olumsuz yönde etkilendiğini söylediği ifade ediliyor.

CISA Başkan Yardımcısının, mevcut piyasa koşulları ile ilgili olarak, “Çelik fiyatları, hammadde maliyetlerinden daha hızlı bir şekilde düştüğünden, çelik üreticileri daralan marjlarla mücadele ediyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde, çelik fiyatları 80 $/ton düşerken, demir cevheri ve koklaşabilir kömür fiyatlarındaki düşüş 30 $/ton seviyesinde kaldı” açıklamasında bulunduğu kaydediliyor.

Endüstrinin satınalma-birleşme sürecini hızlandırması ve eski teknolojili kapasiteleri kapatması gerektiğinin altını çizen Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, Haziran ayının ilk haftasında çelik üreticilerinin üretim ve işletme açısından karşılaması gereken standartların yayınlandığını, bu standartları karşılamayan firmaların kapatılacağını belirttiği haber veriliyor.

CISA verilerine göre, 2011 yılının sonunda, Çin’in ham çelik üretim kapasitesinin 850 milyon tona ulaştığı kaydediliyor.