Demir Cevheri Fiyatları 140 $/ton Seviyesinin Altında Kalabilir Tarih: 24 Kasım 2016

Dünyanın en büyük demir cevheri ithalatçısı Çin’in, alımları kısıtlaması halinde global demir cevheri fiyatlarının 140 $/ton seviyesinin altında seyredebileceği bildiriliyor.

Demir cevheri fiyatlarının bugünlerde 133-140 $/ton aralığında seyrettiği ve Çin merkezli firmaların kâr marjlarını koruyabilmek amacıyla demir cevheri tedarikçilerine baskı yapabilecekleri, 23 Aralık tarihine kadar mevcut seviyelerden alımların devam etmesinin beklendiği, tatillerin ardından fiyatların yukarı seviyelere ulaşması halinde alımların sınırlandırılabileceği belirtiliyor.

% 62 tenörlü demir cevherinin, 132.3 $/ton seviyesinden Çinli alıcılara ihraç edildiği, alıcıların, yılbaşından sonra ihraç tekliflerinin durumuna göre karar verecekleri kaydediliyor.

Demir cevheri fiyatlarının, geçen yılın Ekim ayında 147 $/ton seviyesine kadar çıktığı, ancak global fiyatlardaki düşüş trendinin fiyatları etkilediği, şu anki seviyenin bu yılın Ocak ayına kıyasla % 11 gerisinde seyrettiği aktarılıyor.

Goldman Sachs Australia’nın, gelecek yıl için demir cevheri fiyat tahminlerini % 7.1 artışla 150 $/ton olarak açıkladığı bildiriliyor.

Çin’in, Kasım ayı üretiminde gerileme gözlendiği ve 77 büyük tesisten 25’inin Ekim ayı içerisinde zarar açıkladıkları dile getiriliyor.

Dünyanın en büyük üçüncü demir cevheri tedarikçisi Rio Tinto Group’un, Kasım ayı boyunca Çin’e 16 adet demir cevheri sevkiyatı gerçekleştirdiği, bu ayki toplam sevkiyat sayısının ise 14 olmasının beklendiği ifade ediliyor.