Derneğimiz Olağanüstü Genel Kurulu Yapıldı Tarih: 22 Mart 2017

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Olağanüstü Genel Kurulu, 22 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu toplantısında yapılan seçimde,  Derneğimiz Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

TÜRKİYE ÇELİK ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
BAŞKAN FUAT TOSYALI
BAŞKAN VEKİLİ ADNAN ASLAN
MUHASİP ÜYE UĞUR DALBELER
ÜYE ÖMER MUZAFFER BAKTIR
ÜYE MEHMET BAŞARAN
ÜYE HALİL ŞAHİN
ÜYE NECDET UTKANLAR
ÜYE FATMA TUBA YAZICI
ÜYE HİKMET YEŞİLYURT

TÇÜD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: Ülkemizin Geleceğine Güvenerek, Yatırımlarımıza Devam Ediyoruz

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Fuat Tosyalı Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşmada, 2012-2015 yıllarındaki olumsuz seyirden sonra, bir nebze de olsa pozitif seyre dönülen bir yılı geride bıraktıklarına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren, girdi maliyetlerinin dengeye oturmasına paralel bir şekilde, göstergeler de hızla iyileşmeye başladı.  Yılın ikinci yarısında yurtiçi piyasada darbe girişiminden kaynaklanan karışıklık ve iç talepteki daralmaya rağmen, dış koşulların ve ithalâttaki daralmanın da desteği ile sektör büyüme eğilimini sürdürdü. 2012-2015 döneminde % 12 oranında gerileyen ham çelik üretimimiz, 2016 yılında % 5.2 oranında artış gösterdi. İthalattaki keskin artışın durmuş olmasına rağmen, ithal ürünlerin yurtiçi çelik tüketimindeki payı % 51 gibi oldukça yüksek bir seviyede gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

İthal çeliğin yurtiçi çelik tüketimindeki payının % 50’nin üzerinde seyretmesinin sektörün kapasite kullanım oranının % 65; yassı ürünlerdeki kapasite kullanım oranının ise % 55 seviyesinde kalmasına neden olduğunu,  18 milyon ton civarında kurulu kapasitenin kullanılamadığını vurgulayan Tosyalı, “Global düzeyde kapasite fazlalıkları ve dampingli ve devlet destekli çelik ticaretindeki artışlar da, sektörümüzün göstergelerindeki bozulmada önemli bir rol oynadı. Bu vesîle ile, Avrupa Birliğinde toplam tüketim içerisindeki ithâl girdi oranının % 25 civarında seyrettiğini ve AB çelik üreticilerinin bu durumdan olağanüstü rahatsızlık duyduklarını belirtmek isterim” dedi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen durmadan yatırımlara devam ettiklerini,  sektör olarak yapılan yatırımların, Türkiye’nin geleceğine olan güvenin ve bu geleceğin daha da parlak olmasına katkıda bulunma yönündeki iradenin bir ifadesi olduğunu ifade eden Tosyalı, “Bu konudaki çabalarımız ve destek arayışlarımız, söz konusu kapasite kullanım oranlarının ve sektördeki katma değerin azamiye çıkarılması amacını taşımaktadır. Tüm paydaşlarımızla birlikte, geleceğe ümitle baktığımızı, heyecanımızda herhangi bir azalma olmadan, Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına azami destek vermek amacıyla, daha fazla yatırım yaparak, kapasite kullanım oranlarımızı arttırarak, daha fazla üretim ve daha fazla istihdam için her türlü çabayı harcamaya devam edeceğimizi belirtiyor, bu vesile ile, Genel Kurulumuzun, Derneğimize,  çelik sektörümüze ve Türk Ekonomisine hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.