ERDEMİR’de Modernizasyon Sonrası Günlük Üretim 4 Bin 800 Tona Çıkıyor Tarih: 24 Kasım 2016

Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) TAŞ’deki tesislerin bakım faaliyetleri ve modernizasyonuyla üretim kapasitelerinin artmasının amaçlandığı bildirildi.

ERDEMİR’deki tesislerin bakım ve modernizasyonu dolayısıyla gazeteciler için düzenlenen gezide, fabrikadaki bazı üniteler gezilerek yetkililer tarafından bilgiler aktarıldı.

Gezinin ardından ERDEMİR tarafından dağıtılan basın bülteninde, 2. Yüksek Fırın Zübeyde’de refrakterlerin yenilendiği, fırının tüm sistemlerinin elden geçirildiği ve modernizasyonların gerçekleştirildiği bakım periyotu anlamına gelen “reline”nin heyecanının yaşandığı belirtildi.

Fırında 17 Nisan’da başlayan tam reline’nin planlanan 90 günden daha erken bitirileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“34 yaşındaki 2. Yüksek Fırın Zübeyde’nin modernizasyon sonrası üretim kapasitesi 4 bin 800 ton/güne çıkarılacak.

Çalışmalarda 24 saat esasına göre 900 kişilik bir kadro görev yapıyor. 45 milyon dolarlık bütçeyle yapılan ‘reline’nin tamamlanmasıyla, 1978’de Japon teknolojisiyle kurulup devreye alınan 2. Yüksek Fırın Zübeyde, geçmiş reline’larda yapılan dizayn değişikleri de dahil olmak üzere neredeyse tamamen değiştirilmiş olacak.

1. Yüksek Fırın Ayşe gibi sobalar hariç yüzde 100 ERDEMİR eseri olan bir fırın haline gelecektir. Ayrıca, 1 milyon 750 bin ton/yıl dizayn kapasitesine ulaşacaktır. Yıllık 100 bin tonluk üretim artışı da toplamda 16-18 milyon dolar/yıl kazanç sağlayacaktır.”
ERDEMİR’in Sağladığı İstihdam

Açıklamada, ERDEMİR’in topluma karşı yarattığı en büyük katma değerin istihdam ve diğer sanayilerin gelişimine katkısı olduğu belirtilerek, şöyle devam edildi:
“Karlılığını koruyan bir kuruluş olarak ERDEMİR, her türlü yasal ekonomik yükümlülüklerini yerine getirmesinin yanı sıra kuruluşundan bu yana eğitim, sağlık, sanat ve spor alanlarında katkı faaliyetleri de yürütmektedir.

Kurulu bulunduğu bölgede ekonomik hayata katkısının yanı sıra ERDEMİR, sosyal hayata verdiği destek ile küçük bir balıkçı kasabasını modern bir sanayi kentine dönüştürerek, yerleşik bulunduğu coğrafyada özgün bir toplumsal yaşam ve kültür geliştirmiştir. ERDEMİR, 6 bin 704 çalışanı ve bin 150 taşeron personeliyle bölgenin en yüksek istihdam yaratan şirketidir.”

ERDEMİR’in yeni çelik kaliteleri geliştirerek ürün yelpazesini sürekli zenginleştirdiğinin vurgulandığı açıklamada, ERDEMİR Grubunun 2012 yılında da varlıklarını en etkin şekilde yöneterek ve gerekli alanlarda kendisini yenileyerek başarılarını sürdürmeyi hedeflediği kaydedildi.