Gelişen Rus Emlak Sektörü Çelik Endüstrisine Destek Veriyor Tarih: 24 Kasım 2016

5-7 Mart 2013 tarihleri arasında, Düsseldorf’ta gerçekleştirilen Dünya Çelik Derneği Ekonomi Komitesi toplantısında, Severstal analisti Kirill Zhilyaev tarafından yapılan sunumda, 2011 yılında % 4.3 olan Rusya ekonomisinin büyüme hızının, 2012 yılında % 3.4 seviyesine gerilediği belirtildi.

2012 yılında petrol fiyatının yükselmesine rağmen, Rusya ekonomisinde beklenen ivmelenmenin yaşanmaması, Rusya ekonomisinin küresel ekonomiye hassas bir yapıda olduğunu ortaya çıkardı. Petrol fiyatlarının yeniden düşüşe geçmesi ile birlikte, dolar karşısında değer kaybeden Ruble yeniden yükselişe geçti.

Rusya ekonomisinin, 2013 yılında % 3.3, 2014 yılında ise, % 3.4 oranında büyüme göstermesi bekleniyor. Hükümetin gerçekleştirdiği büyük bütçeli projeler ve emlak sektörü başta olmak üzere inşaat endüstrisinin yeniden büyümeye başlaması beklenirken, petrol fiyatlarının gerileme eğilimine girmesi ve Rusya Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası ekonomik büyümenin önündeki engeller olarak görülüyor.

Boru sektöründe kapasite kullanım oranının artması ve enerji alanında küresel güç olan Rusya’da yeni boru hatlarının inşa edilmesi, sektördeki tüketimin artmasını sağlıyor. Büyük bütçeli boru hatlarının henüz inşa edilmemesi ve söz konusu tüketimin uzun vadede geçerli olmaması, boru sektörü için risk unsuru oluşturmaktadır.

2014 yılında düzenlenecek olan Soçi Olimpiyatları için Rusya hükümeti büyük çaplı harcamalar gerçekleştirdi, ancak yatırımların 2014 yılı öncesinde son bulacağı belirtiliyor.

Avrupa ortalamasının gerisinde olan, Rusya’da kişi başına düşen otomobil sayısının, Rus otomotiv sektörü açısından önemli bir fırsat olduğu; ancak Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesi ile birlikte, Rusya pazarında ithal otomobil firmalarının faaliyetlerini artırabilecekleri hesaplanıyor. Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği, Özel Haber