Güney Afrikalı Çelik Üreticilerine Devlet Desteği Tarih: 24 Kasım 2016

Güney Afrika merkezli çelik ihracatçılarına devlet tarafından verilen desteklerin sağlamlaştırıldığı, çelik endüstrisinin Güney Afrika ekonomisini temsil ettiği ve güçlü görünümünü korumasının gerektiği bildiriliyor.

Güney Afrika Demir Çelik Derneği tarafından yapılan açıklamada, katma değerli karbon alaşımlı çelik ürünü ihracatı yapan tüccarlara, ihracatını yaptıkları her 1 ton için, verdiği devlet desteğinin 16.7 $ seviyesinden % 28.2 oranında artışla, 31 $/ton seviyesine yükseltildiği bildiriliyor.

Güney Afrika’da artan enerji ve işgücü maliyetinin yanı sıra, global krizin etkileri nedeniyle, çelik endüstrisinin çeşitli zorluklar çektiği, ancak söz konusu yardımların ardından üretici firmaların global rekabette bir adım öne geçebilecekleri dile getiriliyor.

Ülkedeki çelik sektörünün sarsıcı bir dönem geçirdiği, ancak Evraz Highveld gibi üretimini azaltan firmaların doğrudan kurtarılamayabileceği, bazı tesislerin tasarruf amacıyla üretimlerini kısma veya geçici süreliğine durdurma stratejisini izledikleri kaydediliyor.

ArcelorMittal SA , Evraz Highveld Steel and Vanadium, Cape Gate and Scaw Metals Group gibi dünyaca bilinen önemli çelik firmalarının faaliyetlerini sürdürdüğü Güney Afrika’da, global krizin ve daralan piyasaların etkisi ile birçok tesisin kârlılık oranlarının düştüğü ve endüstrinin devlet desteğine gereksinim duyduğu vurgulanıyor.

Rekabet gücü azalan firmaların desteklenerek ihracatlarının artırılması ve çelik endüstrisinin sağladığı istihdamın sürekli kılınmasının, hükümetin temel amaçları arasında yer aldığı ifade ediliyor. (