Halil Şahin: Enerji Büyük Sorun Tarih: 24 Kasım 2016

EGE Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkarı Halil Şahin, 2013 yılında dünyada yaşanan küçülme ve ihracat yaptıkları ülkelerde demir-çelik yatırımları yapılması nedeniyle ihraç pazarlarının daraldığını söyledi.

İç piyasada ise yerel seçimler nedeniyle yaşanan durgunluğun sektörde işlem hacmini küçülttüğünü kaydeden Şahen, girdi maliyetleri arasında ikinci sırada yer alan enerjide Avrupa Birliği normlarının uygulanmasını istediklerini söyledi.

Yeni Pazar Arayışı

Demir-çelik tesislerinin yüzde 65 kapasiteyle üretim yaptıklarını ifade eden Şahin, “2012 yılında 36.5 milyon ton olan demir-çelik üretimi 2013 yılında 34.5 milyon ton seviyesinde kaldı. Tesisler halen yüzde 65 kapasite ile çalışıyor. Özellikle enerji maliyetlerinin en üst seviyede olduğu puant saat uygulanan 17.00 – 22.00 arasında tesisler üretimlerini durduruyor. Yeni dönemde yeni pazarlar bularak bu küçülen pazarları genişletme adına, dış ticaret departmanlarımız yoğun çaba sarf edecek. Afrika yeni pazar olarak görünüyor. İç piyasanın da seçim sonrasında hareketlenmesini umuyoruz” diye konuştu.

Farklı Tarifeler

Türkiye’de 3 değişik enerji tarifesi olduğuna işaret eden Halil Şahin, şöyle devam etti: “Gece tarifesinde enerjinin kilowatt saati 7 kuruş iken, gündüz tarifesi 14-15 kuruş, puant tarifesi ise 30 kuruşa kadar çıkıyor. Demir çelik sektöründe hurdadan sonra en büyük maliyet kalemi enerji. Enerji Bakanlığı, Avrupa Birliği normlarını Türkiye’de sanayi sektörüne uygulamıyor. Avrupa Birliği normlarında 4 tane enerji tarifesi var. Bu tarifelerde az kullanıcısı ile büyük kullanıcıda yüzde 52-70 arası fiyat farkı var. Biz de bu oran yeni yeni yüzde 16 seviyesine çıktı. Bir de bizim rakiplerimizle rekabet edebilmemiz için girdi maliyetlerimizin rakiplerimiz seviyesine çekilmesinde ciddi yarar var. Aksi takdirde mevcut pazarlarımızı korumakta, ihracat yapmakta zorlanacağız. 2023 hedeflerine ulaşmamız için hükümetin sanayicilerimize yardımcı olması gerektiğine inanıyoruz.” Hürriyet, 24 Nisan 2014