Hurdadan Sanata Uzanan Yol Tarih: 24 Kasım 2016

Kaptan Demir Çelik Endüstrisi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Efe’nin kızları, Selen ve Tulya Efe, çevre sorumluluğuna ve geri dönüşüme dikkat çekmek için açtıkları sergide, malzeme olarak hurda demir, bakır, atölye atığı seramik ve cam, kullanılmış şişe ve kutuları kullanarak hazırladıkları eserleri sergiliyorlar.

Marmara Ereğlisi’ndeki Kaptan Demir Çelik tesislerinden topladıkları hurda ve atıkları, cam ve seramik gibi farklı malzemelerle işleyerek birer sanat eserine dönüştüren Selen ve Tulya Efe kardesler, 2003 yılından bu yana sanatın farklı disiplinleriyle uğraşarak yaptıkları işlerle birçok karma sergiye katıldılar.

Minik Kalpler Derneği’nin Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirdiği “Çocuk Evleri Projesi”nde de gönüllü olarak çalışan kardeşler, son çalışmaları,  “SANAYİ ATIKLARI = SANAT” sergisinin tüm gelirini, deprem sonrası Van bölgesinde yapılacak çocuk evlerine bağışlama kararıyla, “Hurdadan Sanata Uzanan Yolda” sanat ve toplum adına takdire şayan bir adım daha atmış oldular.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından belirlenen Van’da  4 çocuk evi donanımının sağlanması hedefi ile  yola çıkan ve serginin ilk üç gününde gerçekleştirilen satışlarla büyük bir başarı elde eden Selen ve Tulya Efe,  2 evin yapımı için gerekli geliri elde ettiler. Genç sanatçılar, diğer iki evin yapımı için de gerekli desteği tüm sanayici ve işadamlarından  bekliyorlar.

Selen ve Tulya Efe kardeslerin, İstanbul Sanayi Odası sergi salonundaki, “Sanayi Atıkları = Sanat “adlı sergileri 24 Kasım-12 Aralık 2011 tarihleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacak.