İran Çelik İthalatına Ambargo Engelleri Tarih: 24 Kasım 2016

İran merkezli çelik ithalatçılarının, ABD’nin yaptırımları neticesinde çelik mamul alımlarında gün geçtikçe daha çok zorlandıkları bildiriliyor.

İranlı alıcıların, ABD’nin yaptırımları neticesinde, kendi para birimlerinin yanı sıra dolar ve Euro ile ticaret yapamadıkları, sipariş vermek için dolar ve Euro’yu elde etmekte zorlandıkları belirtiliyor.

Yeni yaptırımlar neticesinde, dövizden kaynaklanan risklerin ve vergilendirme yöntemlerinin kendileri açısından büyük sıkıntılar doğurduğu, söz konusu uygulamaların hayata geçirilmesi ile ticaret yapmalarının mümkün olmadığı dile getiriliyor.

İran’ın bölgedeki kütük ticaretini alevlendirebilecek tek pazar olduğu, ancak İranlı alıcıların hareket kabiliyetlerinin ellerinden alındığı, İran’a petrol ihracatına karşılık ödeme yapılmasının zorlaştırıldığı ve bölgede kaos ortamının yaratıldığı bilgisi veriliyor.

Hayata geçirilen büyük projeler neticesinde, İran’ın son yılların önemli kütük ve sıcak sac alıcısı konumuna geldiği, İran’ın 2010 yılındaki kütük ithalatının 3 milyon ton, sıcak sac ithalatının ise 2 milyon ton seviyesinde olduğu haber veriliyor.

İran’ın kütük pazarının dışında kalması ile bölgedeki ticari faaliyetlerin aksadığı ve alımlardaki zayıflama neticesinde kütük fiyatlarının 50 $/ton kadar gerilediği ifade ediliyor.