Japonya Ham Çelik Üretiminde Azalma Bekleniyor Tarih: 24 Kasım 2016

Japonya ham çelik üretim miktarının, 2011 yılının ardından 2012 yılında da gerilemeye devam etmesinin beklendiği bildiriliyor.

Demir çelik endüstrisinin en önemli müşterisi olan inşaat sektöründeki yavaşlamanın devam edeceği ve buna paralel olarak ülkedeki demir çelik talebinin zayıflayacağı belirtiliyor.

Çin’in de dâhil olduğu Asya piyasalarındaki daralmanın yanı sıra, dolar karşısında güçlenen Yen’in yerel ve dış pazarlara satış yapan sanayi sektörlerini olumsuz yönde etkileyeceği kayda geçiriliyor.

Dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Japonya’nın 2011 üretiminin, 3 milyon ton düşüşle 107.6 milyon ton olarak hesaplandığı, 2012 yılında ise % 1.8 oranında bir düşüş daha yaşanmasının beklendiği kaydediliyor.

Japon Yeni’nin dolar karşısında güçlenmesinden ihracatçıların zarar gördükleri, Nisan – Kasım dönemi içerisinde Japonya’nın otomobil ihracatının % 10 civarında azaldığı dile getiriliyor.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’in 2011 yılındaki üretiminin % 8.9 oranında artış gösterdiği, 2012 yılında büyümenin devam edeceği, ancak % 6 oranında artarak 728 milyon ton seviyesine ulaşabileceği aktarılıyor.

Japonya’daki depremin ardından meydana gelen Fukuşima nükleer santralinin sızıntısı sonrası, Japonya’daki 54 nükleer reaktörden yalnızca dördünün şu anda aktif olduğu, buna bağlı olarak ülkedeki enerji maliyetlerinin yukarı doğru tırmandığı bilgisi veriliyor.

Piyasalardaki ekonomik olumsuzlukların yanı sıra, ülkedeki demir çelik firmalarının enerji maliyetleri konusunda dezavantajlı duruma düştükleri ifade ediliyor.