Küresel Piyasalardaki Belirsizlik Çelik Sektörüne Baskı Kuruyor Tarih: 24 Kasım 2016

Uluslararası sanayi magazini Sourceable’da yer alan bir makaleye göre, değişen piyasa koşullarında dünya genelindeki çelik üreticilerinin, baskılı fiyatlar ve düşük kâr marjları ile faaliyet gösterme durumunda kaldıkları; Çin başta olmak üzere, birçok ülkede fazla kapasite sorunun ortaya çıktığı ve bu durumun fiyatları aşağı çektiği bildiriliyor.

2013 yılında % 3.4 oranında büyüyen Çin’in çelik talebinin, 2014 yılında % 6.1 oranında büyümesinin beklendiği; ancak bu durumun ham çelik üretimi hızlı bir şekilde artmaya devam eden Çin’deki kapasite fazlası sorununu ortadan kaldırmaya yetmeyeceği; 2013 yılında 700 milyon ton çelik tüketen Çin’in, dünya genelinin % 47’sini temsil ettiği belirtiliyor.

Orta-Güney Amerika’nın yanı sıra, Afrika ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde de soğuma belirtilerinin görülmeye başlandığı ve ayrıca Avrupa’daki iyileşme oranının kısıtlı kalmasının beklenmesi nedeniyle, talebin 2014 yılında da yeterli ölçüde iyileşme göstermesi beklenmiyor. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, 24 Nisan 2014