MMK’nın 2012 Üretimi % 15 Artış Gösterebilir Tarih: 24 Kasım 2016

Rusya merkezli üçüncü büyük çelik üreticisi Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK) yönetiminden yapılan açıklamada, firmanın 2012 üretiminin % 15 civarında artış göstermesinin beklendiği ve Rusya yerel piyasasındaki çelik talebinin bu yıl içerisinde güçleneceği vurgulanıyor.

Rusya demir çelik endüstrisinin bu yıl, dünya ortalamasının üzerinde büyüme performansı sergilemesinin ve piyasadaki hareketlenme sayesinde, Rusya merkezli çelik firmalarının önemli ölçülerde atılım yapmalarının beklendiği belirtiliyor.

Rus çelik üreticilerinin yatırımlara devam edecekleri, büyüme hızlarını koruyacakları ve MMK’nın bu toparlanmada yerini alacağı bildiriliyor.

Çin’in günlük çelik üretim miktarının azalması ve Avrupa’daki ekonomik krizin gölgesi altında fiyatların düşüş göstermesine rağmen, Rus çelik piyasasında bazı olumlu işaretlerin görüldüğü, Aralık – Ocak aylarında sektörün en zor dönemini geçirdiği, ancak artık toparlanma aşamasına girildiği dile getiriliyor.

Rusya merkezli en büyük çelik üreticisi Evraz Group’un 2011 yılı dördüncü çeyrek üretim miktarının % 3 artış gösterdiğini açıkladığı, ancak aynı dönem içerisinde MMK’nın üretiminin ise % 2 oranında zayıfladığı bilgisi veriliyor.

MMK’nın 2010 yılında 11.4 milyon ton seviyesinde olan ham çelik üretiminin 2011 yılında 12.2 milyon tona ulaştığı ifade ediliyor.