Rekabet Gücü Ödülü İÇDAŞ’ın Tarih: 24 Kasım 2016

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ile TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet  Forumu (REF) tarafından düzenlenen 7. Rekabet kongresi 16 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Kongrede konuşan SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk; kongrenin, ulusal, sektörel ve firma boyutları ile rekabet gücünün gündeme taşındığı bir zirve haline geldiğini vurguladı.

Erk, SEDEFED olarak, REF ile bir ilke imza atarak, geçtiğimiz yıl dünyada örneği olmayan “Rekabet Gücü Ödülü”  vermeye başladıklarını belirtti.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz’in, rekabet gücünün önemine ilişkin konuşmalar yaptığı ve bu konuda kapsamlı sunuşların gerçekleştirildiği kongre sonrasında, ikinci rekabet gücü ödülünü, Türk demir çelik sektörünün en önemli kuruluşlarından İÇDAŞ’ın kazandığı açıklandı.

Ödül töreninde, İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin; “İÇDAŞ hiçbir altyapısı olmayan, sanayileşmemiş bir yörede, kendi öz kaynaklarıyla yatırım yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Çanakkale’de entegre bir sanayi vahası yarattık; gerek entegre üretim, gerekse de çevresel değerlere saygı anlamında ülkemizde örnek bir üretim üssü oluşturduk. Sektörümüzde öncüsü olduğumuz uygulamalarımızla, tüm topluma örnek olmak adına, rekabet gücü ödülüne başvuruda bulunduk. Bu yarışmada olmak, hem bizi hem de takipçilerimizi motive edecektir.

Rekabet Gücü Ödül başvuru yolculuğumuzun; şirketimize Ödül’ün çok ötesinde kazanımlar sağladığı çok açıktır.  Başvuru sürecinde, sistemimizi yeniden gözden geçirme fırsatını yakaladık ve öğrenme eğrimizi, birkaç basamak yükseltme imkânı yakaladık. Süreç; bizim için motivasyonumuzu yükselterek, birlikteliğimizi kuvvetlendiren, öğrenme yolu ile kendimize yeni bir bakış açısı kazandıran, özel bir tecrübe olmuştur.

Dünya demir-çelik sektöründe, çok gerisinde başladığımız bir yarışta; Enerji verimliliği, proses etkinliği, çevre duyarlılığı, teknoloji kullanımı, çalışanların üretkenliği ile İÇDAŞ, ortaya koyduğu rekabet gücüyle, ülkemizin adını bugün saygın bir noktaya getirmenin gururunu paylaşmaktadır.

Yarışmanın, şirketimiz için başarılı ve ülkemiz için yararlı bir sonuca dönüşeceğine inancımla, daha büyük başarılara, hep birlikte imza atmak için, her bir İÇDAŞ’lıya teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yusuf Aslan’ın, “Genel Müdürümüz bu ödülü tüm İÇDAŞ çalışanları adına almıştır. Hepsini kutluyorum. Ödülün, Türkiye’ye, Türk çelik sektörüne ve İÇDAŞ’a hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasından sonra SEDEFED Başkanı Timur Erk de, Rekabet Gücü ödülün, Türkiye’nin rekabet gücü liginde daha üst sıralara yükselmesine katkı sağlayacağına ilişkin beklentilerini dile getirdi. Türkiye, hâlen Dünya Rekabet Gücü’nde 59. sırada bulunuyor.