Sobacı Tosyalı Asrın Projesine Boru Verecek Tarih: 24 Kasım 2016

İskenderun’da soba borusu üreten babasının yanında iş yaşamına atılan Fuat Tosyalı, enerjide asrın rüyası olarak tanımlanan TANAP’ın en büyük boru tedarikçisi oldu. Tosyalı, “Dünyanın her yerinde iş yapan sessiz bir deviz” dedi
İskenderun’da babasının 9 metrekarelik dükkânında iş yaşamına atılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, adını dünya çelik devleri arasına yazdırdı. 16 fabrikasıyla üç kıtada üretim yapan ve yıllık yurtiçi cirosu 3 milyar dolar olan Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi Tosyalı, son olarak TANAP’tan aldığı dev ihaleyle başarısını taçlandırdı. “Asrın rüya projesinde yer almak bizim için büyük bir gurur” diyen Tosyalı, “Benim için bu işin kârı gururu. Zaten biz dünyanın her yerinde iş yapıyoruz. Dakikada 5 bin metre boru üreten sessiz bir deviz” dedi.

TANAP Boru İhalesinde İpi Göğüsleyen 6 Firmadan Biri Oldunuz. Bunun Sizin İçin Anlamı Nedir?

Bu durum Türk çelikçilerin gücünü gösteriyor. Çünkü biz dünyanın her yerinde iş yapıyoruz. Bu ihalede 400 bin tonluk bir bölümünü aldık. Türk şirketleri TANAP’ın boru ihtiyacının yüzde 80’ini karşılarken, bunun yüzde 50’sini biz tek başımıza üstleniyoruz.

Teslimat Ne Zaman Başlıyor?

İlk teslimat 2015’in başında. Üretimi Osmaniye’deki fabrikada yapacağız. Yıllık üretim kapasitemiz 1.5 milyon ton. Dakikada 5 bin metre boru üretiyoruz. Türkiye’deki toplam üretim kadar tek başımıza üretim yapıyoruz. Bunun hammaddesini de üreten tek firmayız. Bu bize büyük bir avantajı sağlıyor. Alanımızda dünya devlerinden biriyiz.

Bunun İçin Yaratılacak İlave İstihdam Ne Kadar?

Çok ciddi bir istihdam olacak. Bizde bin kişilik ek istihdam olur. Biz Türkiye’nin global çelikçisiyiz. Üç kıtada üretim tesislerimiz var. Karadağ ve Cezayir’de muhteşem bir tesislerimiz bulunuyor. Bu anlamda biz zaten dünya cücesi değil deviz.

Büyümek İçin Yurtdışı Fırsatlarına Bakıyor Musunuz?

Alımdan çok sıfırdan yatırım fırsatlarına bakıyoruz. Eski bir tesisi alıp rehabilite etmektense yeni teknolojiyle bir tesis kurmak çok daha cazip. Bize özellikle Doğu Bloku ülkelerinden çok teklif geliyor. Amerika’da çok ciddi yatırım imkânları var.

Yurtdışı Alımlar Daha Çok Bilgi Birikiminden Faydalanmak İçin Yapılır?

Ben bu sene meslekte 46’ncı yılımı geride bıraktım. Babamı da katarsak 70 yıla yakın bir birikimimiz var. Dolayısıyla biz zaten yaptıklarımızla sektörde gıptayla izleniyoruz.

Başka Sektöre Yatırım Yapmam

Son yıllarda herkes inşaatçı oldu. Siz de bu sektöre girmeyi düşünüyor musunuz?

Biz grup olarak yılda 400-500 milyonluk yatırım yapıyoruz. Kimsenin yatırım tercihlerini tartışmam ama ben başka işe hiç heves etmedim. Kazandığım bütün parayı sanayiciliğe yani üretime yatırdım. Bundan sonra da böyle olacak. Bizim böyle bir sevdamız var ve bundan hiç de pişmanlık duymadım. Yanımızda altın madeni olsa dönüp bakmayız.

Japonlar’la Kasımda Temel Atıyoruz

Japonlarla Ortak Fabrika Kuracaktınız. Yatırım Ne Zaman Başlıyor?

2 yılda tamamlanacak yatırımın teknoloji seçimlerini yapıyoruz. Kasım ayı sonuna kadar da temelini atabiliriz. Sadece makine ekipman yatırımıyla 425 milyon doları bulacak. Tesisi 250 bin metrekare alana kuracağız. Bunun yüzde 51’i bize, geri kalanı Japon Toyo Kohan’a ait olacak. Burada gıda ambalajı çeliğinde kullanılan ileri teknoloji ürünü kalaylı teneke üreteceğiz. Bu ürüne ihtiyaç var. Kullanım alanı da çok yoğun. Çok özel bir teknoloji ve yüksek sterilazasyon gerekiyor. Hem yoğun ihracat yapacağız, hem de yurtiçi talebi karşılayacağız.
İskenderun’daki Eski Esnaf Arkadaşlarımı Ziyaret Ederim

Bugün Türkiye’nin En Varlıklı Aileleri Arasındasınız. Bu Durum Yaşamınızda Neleri Değiştirdi?

Biz geçmişte neysek bugün de oyuz. Sık sık ilk sobacı dükkânımızın olduğu yere giderim. Tabureye oturur, kebabımı yerim. Esnaf arkadaşlarımdan, çevremden hiç kopmadım. Çünkü onlarla hiçbir statü farkımız yok. Hak etmediğim yarım bardak suyu bile içmem. Allah bana bu rolü biçmiş ben de onun hakkını vermeye çalışıyorum. Hayır işlerinde sınır tanımıyoruz.

Özel Uçaklarınız Var Ama…

Grubumuzun 2 uçağı var. Birini geçen sene aldık. Dünyanın ilk süper jeti. Uçak bizim işimize yaptığımız yatırımlardan biri. Cezayir’e sabah gidip, akşam dönmem gerekiyorsa o benim makam aracımdır. Türkiye’deki havayollarıyla da uçarım, bundan çok da keyif alıyorum. Asrın projesini imzalamaya THY ile gidip, Anadolu Jet’le döndüm. Bundan gocunmam. Havayolunun en uygun saatteki biletini de seçeriz.

Dükkânda Günde 100 Soba Borusu Üretiyorduk

Aslen Kilisli olan Fuat Tosyalı, İskenderun’da doğmuş. Okuma yazma bilmeyen babaları Şerif Usta’nın 9 metrekarelik dükkânında 5-6 yaşında işe başladığını anlatan Tosyalı, “Yıllarca 3 kardeş aynı dükkânda çalıştık. Üçümüz de lise mezunuyuz. Çocuklarımız çok iyi eğitim aldı ve aramıza katıldı. Yani bize zembille bir şey inmedi. Bir gün boyunca 70 metrelik 100 boru yapıyorduk. Bugün dakikada 5 bin metre üretiyoruz. 1 milyon metrekarenin üzerinde kapalı alanımız, 6 binin üzerinde çalışanımız var. Çok şükür tenekeciyken de iyi para kazanıyordum bugün de iyi kazanıyorum. Bunu ilahi bir takdir olarak görüyorum. Demek ki işimizin hakkını veriyoruz” diyor.

Cezayir’e Üçüncü Fabrika Yolda

Tosyalı, geçen yıl adım attığı Cezayir’de ikinci fabrika yatırımını tamamlamak üzere. Ülkede yeni bir tesis daha planladıklarını söyleyen Fuat Tosyalı, “Satışlarımız çok iyi. Ülkenin ithalatını ikâme ediyoruz” dedi.