Türkiye Avrupa’nın En Büyük Çelik Üreticisi Olabilir Tarih: 24 Kasım 2016

18 Kasım 2011 tarihinde, Erdemir ana sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleşen 6. SteelOrbis Türk Çelik Piyasası Konferansında Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) genel sekreteri Dr. Veysel Yayan, dünya genelinde çelik üretimindeki trendlerden bahsettiği sunumunda, Türk çelik üreticilerinin mevcut durumunu değerlendirdi.

Konferansa olan yoğun katılımın SteelOrbis’in başarılı organizasyonu yanında, Türk çelik sektöründeki dinamizmin de göstergesi olduğunu vurgulayan Dr. Yayan, 2011 yılında dünya çelik üretiminin %5 artmasının beklendiğini söyledi. Ancak, dünya ekonomisinde, özellikle Avrupa’da devam etmekte olan belirsizliğin bu tahminin revize edilme ihtiyacını artırabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Dr. Yayan, yassı, vasıflı, yapısal ve paslanmaz çeliğe yapılan son yatırımlar sayesinde, 2011 yılında dünyanın en hızlı büyüyen çelik sektörleri arasında yer alan Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu söyledi. Söz konusu yatırımların, Türk çelik sektörüne daha iyi üretim ve ticaret yapısı sağlayacağını belirten Dr. Yayan yatırımların aynı zamanda Türk çelik sektörünün yerel piyasa ve ihracat piyasasına da daha iyi hizmet sunmasına yardımcı olacağını söyledi. Türkiye’nin toplam slab üretiminin geçen yıl kaydedilen 7,3 milyon ton ve seviyelerine oranla bu yıl 10 milyon ton seviyesine çıkması öngörülüyor. Bunun yanı sıra, ham çelik üretiminin, hem eylül hem de ekim ayında 3 milyon tonun üzerine çıkmasıyla birlikte, Türkiye Eylül ve Ekim ayları itibariyle dünyanın en fazla çelik üreten ülkeleri arasında sekizinci sırada yer aldı. Dr. Yayan, Türkiye’nin 2023 yılında Almanya’yı yerinden ederek Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi konumuna gelebileceğini de söyledi.

Bu yıl, 2010 yılında kaydedilen 23,6 milyon ton seviyesinden 26,5 milyon ton seviyesine yükselmesi beklenen Türkiye’nin nihai çelik tüketimindeki artışı vurgulayan Dr. Yayan, 2012 yılında bu rakamın 30 milyon tona ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti. Kişi başına düşen nihai çelik tüketimine ilişkin olarak ise bu yıl kişi başına düşen nihai çelik tüketiminin yıllık %12 artışla 375-380 kg seviyesine çıkmasının beklendiğini söyleyen Dr. Yayan, bu rakamın Avrupa Birliği’nde kaydedilen ortalama nihai çelik tüketiminden fazla, dünya ortalamasının ise %70 üzerinde olduğunun altını çizdi.

Dr. Yayan, Türkiye’nin çelik üretim ve tüketiminde görülen artışa rağmen, Türkiye’de 2011 yılı kapasite kullanım oranının %78 seviyesinde kalacağının öngörüldüğü ve bu oranın, Türkiye’nin ihracat piyasalarındaki daralma nedeniyle, yakın dönemde artmasının beklenmediğini söyledi. Yine de, Türkiye’nin çelik ihracatının yılın ilk dokuz ayında kaydedilen 13,9 milyon ton seviyesi ile aynı dönemde 8,2 milyon ton olan çelik ithalatını aşmasıyla beraber, Türk çelik sektörünün Türkiye’nin dış ticaret açığının kapatılmasına olan katkısının önümüzdeki dönemde daha da güçleneceği ifade edildi.