Uluslararası Uzun Mamul Piyasalarında Arz Fazlası Sorunu Devam Ediyor Tarih: 24 Kasım 2016

Uluslararası İnşaat Demiri İhracatçıları ve Üreticileri Birliği (IREPAS) tarafından yayımlanan Kasım ayı değerlendirme raporunda, Kasım ayının sonuna doğru küresel uzun mamul piyasalarında talebin zayıflamaya devam ettiği ve arz fazlası sorununun ortadan kaybolmadığı; bazı bölgelerde üretimin azalmasına bağlı olarak, alımların ertelenmesine rağmen, dengelerin sağlanmaya başladığı belirtiliyor.
Orta ve Kuzey Avrupa piyasalarındaki talebin nispeten sağlıklı olduğu, Yunanistan dâhil Güney Avrupa ülkelerindeki alımların minimum seviyede olmasına rağmen, talepte olumlu yönde gelişmelerin görüldüğü; söz konusu durumun Ukrayna’yı kapsamadığı not ediliyor.
Kuzey Amerika piyasalarındaki talebin canlılığını korumasına rağmen, fiyatlar üzerinde sert bir baskının oluştuğu ve kısa vadede aşağı yönlü değişimlerin olabileceği; bu arada Brezilya, Şili ve Cezayir gibi bazı ülkelerin hammadde ve emtia fiyatlarındaki düşüşlerden olumsuz yönde etkilenmeleri neticesinde, ekonomik gelişimlerinde yavaşlamanın görüldüğü, ancak GCC ülkelerindeki ticari faaliyetlerin nispeten daha iyi olarak yorumlanabileceği bildiriliyor.
Küresel hurda fiyatlarında 13 haftadır devam eden gerileme eğiliminin son günlerde sona ermiş olabileceği, ABD ve AB yerel hurda piyasalarındaki talebin güçlenmeye başlaması neticesinde, bölgelerden sunulan deniz aşırı hurda kargolarının sayısında azalma görüldüğü kaydediliyor.
Demir cevheri ve hurda fiyatlarının farklı yönlerde hareket etmesi ve para birimlerindeki değişimlere bağlı olarak, çeşitli bölgelerden sunulan uzun mamul tekliflerinde değişkenliğin dikkat çektiği; küresel piyasalardaki rekabet ortamının sertleştiği ve son dönemde özellikle Türk ve Çinli ihracatçıların rekabete dâhil olarak faaliyetlerine hız verdikleri aktarılıyor.
Petrol fiyatlarındaki gevşemenin devam etmesi ve Rusya’ya yapılan ekonomik yaptırımların Rus Rublesi’nin tarihi ölçüde düşüş göstermesine yol açtığı ve Rus uzun mamul ihracatçılarının rekabet güçlerini artırdığı; bu arada küresel piyasalarda Çin’in en büyük tedarikçi olduğu yeni dönemin başladığı ve özellikle Çin egemenliğinin bulunduğu ülkeler ile korumacılık önlemlerinin arttığı ülkelerin söz konusu yeni dönemin ilk belirtileri olarak yorumlandığı bilgisi veriliyor. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, 10 Aralık 2014