Uzakdoğulu Çelik Üreticilerinin 2011 Kârlarında Gerileme Yaşandı Tarih: 24 Kasım 2016

Baosteel’in 2011 Yılındaki Net Karı % 43 Azaldı

Şanghay merkezli dünyanın önde gelen demir çelik üreticilerinden Baoshan Iron & Steel Corporation firmasının 2011 yılının net kârının % 43 oranında düşüşle 1.2 milyar dolar seviyesine gerilediği bildiriliyor.

Firmanın, 2010 yılını 2 milyar doların üzerinde net kâr ile kapadığı, ancak 2011 yılında yaşanan mali sıkıntılar ve daralan piyasa nedeniyle, yıllık kâr oranında çarpıcı düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Firmanın azalan kâr ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı, ancak zayıflayan talep ve artan hammadde maliyetlerinin mevcut durumunda etkisinin olduğu kaydediliyor.

Çin’in ekonomik büyüme hızının hafifçe yavaşlaması ile birlikte, otomotiv ve inşaat sektöründeki daralmanın, Çin merkezli demir çelik üreticilerini olumsuz yönde etkilediği, Çin hükümetinin Aralık ayında bankacılık sektörüne yeni kurallar getirdiği ve firmaların hareket alanlarının geçmişe kıyasla kısıtlandığı dile getiriliyor.

Baosteel’in net karının azalmasına karşın, firmanın değerinin bu yıl içerisinde % 10 artışla 35.4 milyar dolar seviyesine ulaştığı ifade ediliyor.

POSCO’nun Yıllık Karında % 13 Düşüş

Güney Kore merkezli demir çelik devi POSCO firmasının 2011 kârının % 13 oranında gerilediği bildiriliyor.

Firmanın 2010 yılı net kârının 3.3 milyar dolar seviyesini aştığı, 2011 yılındaki ekonomik daralma ve piyasadaki sarsıntılar neticesinde 2011 net kârının 2.9 milyar dolar seviyesinde kaldığı belirtiliyor.

Firmanın faaliyet kârının % 12 artışla 3.7 milyar dolara ulaştığı, satış gelirlerinin ise % 20 artışla 34.5 milyar dolar seviyesini aştığı kaydediliyor.

POSCO’nun; inşaat, otomotiv ve gemicilik sektörlerinde yaşanan daralmalar neticesinde, satış gelirinin çarpıcı şekilde artmasına rağmen yılsonundaki net kârında azalma yaşandığı ifade ediliyor.